• Kronika

• image

Kronika parafialna 2019

2019. 30 marca.

Schemat duszpasterstwa podobny do poprzednich lat. Przygotowujemy się do wizytacji kanonicznej, bierzmowania i I Komunii św.

2019. 7 kwietnia.

Wizytacja kanoniczna parafii przez ks. bp Józefa Wróbla połączona z bierzmowaniem (było 25 kandydatów).

2019. 5 maja.

O godz. 11.00 odbyła się uroczystość I Komunii św. dzieci z klas III-cich (było 6 dzieci).

2019. 20-30 czerwca.

Rozpoczynają się rekolekcje ewangelizacyjne tzw. „Projekt Źródło”. Rekolekcje pod przewodnictwem księdza rekolekcjonisty będzie prowadzi ekipa ewangelizacyjna. Pierwsze spotkanie ewangelizacyjne rozpoczęło się w Boże Ciało o godz. 9.00. Kolejne dni rekolekcji ewangelizacyjnych to piątek, sobota i niedziela i postewangelizacja (30 czerwca). W dni powszednie spotkania ewangelizacyjne odbywają się o godz. 9.00 i 18.00. W niedzielę o godz. 9.00 i 11.00.

W czasie rekolekcji, w sobotę 23 czerwca, o godz. 18.00, przybyła do naszej parafii kopia Krzyża Trybunalskiego z umieszczonymi w niej relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Adoracja Krzyża potrwa do 29 czerwca.

Na pożegnaniu Krzyża Świętego był obecny bp Józef Wróbel, który złożył ofiarę Mszy św. za parafię i wygłosił słowo Boże.

2019. 28 lipca.

Przeżywamy odpust parafialny ku czci św. Anny, który jest również świętem rodziny. W wigilię odpustu, o godz. 18.30 na cmentarzu parafialnym modliliśmy się za naszych zmarłych.

2019. 25 sierpnia.

Dzisiaj w naszej parafii odbyły się Dożynki Gminne, przygotowane przez naszą parafię i Gminę Józefów nad Wisłą. Na Mszy św. o godz. 12.30, jak co roku, dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne zbiory i prosiliśmy o błogosławieństwo dla rodzin i na trud pracy w naszych gospodarstwach. Po Mszy św. na placu obok kościoła był słodki poczęstunek przygotowany przez wiernych z parafii.

2019. 1 grudnia.

Tej niedzieli rozpoczynamy w Kościele nowy trzyletni program duszpasterski poświęcony Eucharystii. Będzie on nosił hasło: „Eucharystia daje życie”, a pierwszy rok jego realizacji wpisany będzie w słowa: „Wielka tajemnica wiary”.

W naszej parafii kończymy rekolekcje adwentowe, prowadzone przez ks. Lucjana Marcinkowskiego.

• image

5 maja 2024 r. 6 Niedziela Wielkanocna. W parafii przeżywamy Pierwszą Komunię Świętą naszych dzieci. Do I Komunii św. w naszym kościele przystąpiło siedmioro dzieci z klasy III.

Miłość i wiara

5 maja 2024. Homilia wygłoszona przez ks. Wiesława Podlodowskiego

Drodzy rodzice i chrzestni, nauczyciele i wychowawcy!

Drodzy bracia i siostry!

Kochane dzieci!

W swoich strojach komunijnych, w kolorach wiosny, wśród kwiatów, otoczni miłością rodziców i nas wszystkich - wyglądacie przepięknie. To wszystko dla Jezusa, który pragnie w was zamieszkać, jak w niebie. Dziękuję wam za to! Przyjmijcie Go do swojego serca i swoim życiem pokażcie wszystkim, jak Bóg nas kocha.

A dzisiaj Bóg tak pięknie mówi nam o miłości.

Święty Jan Apostoł woła: „… miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością. W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu.”

W swoim nauczaniu św. Jan nieustannie powtarzał: Bóg jest miłością! A więc, żeby prawdziwie kochać, trzeba poznawać Boga.

Jak mam poznać Boga?

Musisz prawdziwe miłować, bo ten kto prawdziwe nie miłuje, ten nigdy nie pozna Boga i nie odkryje, że jest w Komunii Świętej.

Jaka jest prawdziwa miłość?

Jezus mówi: „Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej…” A więc prawdziwa miłość jest nierozerwalnie połączona z przestrzeganiem Bożych przykazań. Kto zatem mówi, że kocha, a nie przestrzega przykazań Bożych jest jak grób pobielany (jak mówił Jezus): z zewnątrz wygląda pięknie, lecz wewnątrz jest pełen kości trupich i wszelkiego plugastwa, obłudy i nieprawości. (por. Mt 23, 27n)

Jaka jest największa miłość?

Największa miłość jest wtedy, „gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.”

A kto jest moim przyjacielem?

Prawdziwym przyjacielem jest ten, kto wypełnia wszystko, co Chrystus nam nakazuje. To jest ten, który pełni wolę Boga. To jest twój prawdziwy przyjaciel.

Najmilsi w Chrystusie Panu!

W dzisiejszej Ewangelii słowa Jezusa, które słyszeliśmy były wypowiedziane do Jego uczniów. Ileż jest w nich nadziei na wspaniałe nasze życie w tym i przyszłym świecie, o ile przyjmiemy uczniów Jezusa za swoich przewodników.

Szatan nieustannie stara się przedstawiać w złym świetle tych, których Jezus wybrał i posłał, kapłanów. Dlaczego?

Oto słowa Jezusa do Jego uczniów, kapłanów: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał, aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosicie w imię moje.”

Zdumiony jestem tymi słowami. Bóg chce udzielać nam łask, przez usta kapłana, przez jego modlitwę. Ojcze mój wszystko dasz mi o co Cię poproszę w imię Twego Syna? Tak się stanie. Zatem dzisiaj proszę z te dzieci pierwszokomunijne, za ich rodziców i rodziny, za nauczycieli i wychowawców. Proszę o Twoje błogosławieństwo dla nich i wszelkie łaski potrzebne, aby ta ich ziemska pielgrzymka zakończyła się w niebie.

Umiłowani w Chrystusie Panu.

Stanie się tak, jeżeli Ojciec nasz niebieski znajdzie w was wiarę. Czy jadnak znajdzie w was wiarę?