Dekanat opolski i okolice

• Wilków

• Wolica

• Zagłoba

Spędzajcie wiele czasu na zbliżaniu się do Boga w kościele.
Przyjdźcie do domu waszego Ojca. Maryja

Chrystus jest zawsze obecny w swoim Kościele, szczególnie w czynnościach liturgicznych. Jest obecny w ofierze Mszy świętej, czy to w osobie odprawiającego, gdyż Ten sam, który kiedyś ofiarował się na krzyżu, obecnie ofiaruje się przez posługę kapłanów, czy też zwłaszcza pod postaciami eucharystycznymi. Obecny jest mocą swoją w sakramentach, tak że gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci. Jest obecny w swoim słowie, albowiem gdy w Kościele czyta się Pismo święte, wówczas On sam mówi. Jest obecny wreszcie, gdy Kościół modli się i śpiewa psalmy, gdyż On sam obiecał: Gdzie dwaj albo trzej są zgromadzeni w imię moje, tam i Ja jestem pośród nich. Z konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium Soboru Watykańskiego II

Prawda o historii Polski nas poucza, że tylko w mocnej wierze, trwając przy
katolickim Kościele, dla Ojczyzny naszej piękna przyszłość się ściele. ks. W. Podlodowski

Łopoczno Ognisko Światła i Miłości

Kluczkowice Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy

Kraczewice Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Opole Lubelskie Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP

Piotrawin Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława BM

Poniatowa Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Ducha

Prawno Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Anny

Puszno Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Maksymiliana Kolbego

Historia parafii: Parafia Rybitwy istniała już w 1326 roku. Uposażenie stanowiła dziesięcina, pola uprawne, łąki i dochód z 2 karczm.

Od lat 80-tych XVI wieku do lat 40-tych XVII w Rybitwach istniał silny ośrodek protestancki. Na początku XVII wieku (na pewno już przed rokiem 1637) zaczął funkcjonować zbór kalwiński.

Na skutek przejścia właścicieli Rybitw - Ossolińskich na kalwinizm kościół parafialny został na pewien czas odebrany katolikom. To właśnie wtedy powstała parafia w Prawnie.

Do końca XIX wieku istniał przy parafii szpital dla ubogich, a w XVIII wieku zaczęło działać bractwo szkaplerzne.

W okresie przedrozbiorowym parafia należała do archidiakonatu zawichowskiego i obejmowała między innymi tereny parafii Józefów i Prawno. Stąd od dość dawna był przy kościele proboszcz i wikariusz.

W latach 1897-1917 siedziba parafii znajdowała się przy kościele pobernardyńskim w Józefowie.

Na mocy dekretu bpa Stefana Wyszyńskiego z 3 listopada 1946 roku siedzibę parafii na stałe przeniesiono do Józefowa (stąd podwójna nazwa parafii: Józefów-Rybitwy). Kościół w Rybitwach pozostał świątynią rektoralną i mieszkał tu wikariusz parafii Józefów-Rybitwy, będący równocześnie rektorem kościoła. Ponowna erekcja parafii nastąpiła 15 września 1975 roku dekretem bpa Bolesława Pylaka.

Od początku tego tysiąclecia parafia Rybitwy przeżywa swoje odrodzenie duchowe i gospodarcze (np. powstała nowa plebania, piękna posadzka w kościele, ogrzewanie itd.). A to wszystko dzięki ofiarnej pracy ostatnich proboszczów: ks. Kazimierza Podstawki i ks. Stanisława Stępnia (od 2003 roku).

Obecnie używany cmentarz grzebalny jest czynny od początku XX wieku. Dawny zamknięto pod koniec XIX wieku.

Archiwum parafialne prowadzone jest od 1956 roku i zawiera między innymi kroniki parafialne, księgi metrykalne, księgi wizytacji biskupich. Dawne archiwalia, tzn. sprzed 1956 roku, przeniesiono do parafii Józefów nad Wisłą.

Miejscowości należące do parafii: Basonia, Bór, Niesłowice, Nieszawa, Nietrzeba, Rybitwy, Spławy, Studnisko.

Świeciechów. 08-04-2018. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Małgorzaty i św. Mikołaja. Kaplica w Natalinie.
  • image

Historia parafii: Parafia Świeciechów jest jedną z najstarszych parafii w archidiecezji lubelskiej. Jej początki sięgają XII wieku. Miejscowość nadał w 1221 roku książę Leszek Biały klasztorowi w Sulejowie.

W XV wieku miał tu swój dwór biskup krakowski, do niego też należało prawo lokacji parafii. Do końca XIX wieku do parafii należał teren parafii Annopol oraz wioska za Wisłą. Ponadto parafia była uposażona w grunty orne i łąki. W parafii oprócz proboszcza był 1 lub 2 wikariuszy, a w XVIII wieku jeszcze komendarz.

Kroniki z XVIII wieku wspominają o istnieniu na terenie parafii szpitala oraz biblioteki, która liczyła kilka dzieł.

W życiu religijnym działały bractwa, między innymi różańcowe.

Od 1928 roku istnieje tu kościół narodowy.

W archiwum przechowywane są między innymi akta chrztów, ślubów, zgonów od 1811 roku.

Miejscowości należące do parafii: Anielin, Baraki, Bliskowice Kolonia, Bliskowice Wieś, Działki, Kopiec, Lasek, Natalin, Popów, Sucha Wólka, Świeciechów, Wałowice Wieś, Zofiipole Kolonia, Zofipole, Pychówki.

Komendarz (łac. Comendarius) - duchowny, administrator parafii, zarządzający parafią bez instalacji kanonicznej, w sferze ekonomicznej i duszpasterskiej, przydzielony właściwemu proboszczowi na wypadek jego niedyspozycji zdrowotnej, nieobecności w parafii lub jej wakatu.

Wąwolnica Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha BM

Wilków Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Floriana i św. Urszuli