Po Bogu, Polskę kocham najbardziej!

• Rybitwy 2014. Narodowe Święto Niepodległości.

Dekoracja.

11 listopada 2014.

Gminne obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się w kościele pw. Wszystkich Świętych w Rybitwach. O godz. 12.00 chór Szczygiełki Grandi z Poniatowej przedstawił program słowno-muzyczny dotyczący wydarzeń w naszej Ojczyźnie w 1918 roku. Po przedstawieniu była Msza św. odprawiona za Ojczyznę i złożenie kwiatów pod pomnikiem wdzięczności za odzyskaną wolność.

Słowo na zakończenie

Wójt Gminy - Grzegorz Kapica. W oku niejednego z nas zakręciła się łza słuchając, jak pięknie śpiewaliście utwory, które znamy. Jak wspaniale recytowaliście słowa przypominając nam naszych drogich wieszczów. Chylimy czoła przed wami, drodzy artyści i nic lepszego nie powiem jak tylko w imieniu nas wszystkich tu zebranych, że była to przewspaniała uczta duchowa, za którą chcemy jeszcze raz gromkimi brawami podziękować.

Ks. Stanisław Stępień. Pozwolę sobie przywołać na koniec słowa Cypriana Kamila Norwida: "... bo piękno na to jest, by zachwycało / Do pracy - praca, by się zmartwychwstało." (Promethidion) Nasza Polska zmartwychwstała, ale ona musi ciągle budzić się do życia, ciągle musi powstawać w każdym pokoleniu i w każdym naszym sercu. Dzięki wam te nasze serca na nowo obudziły się. I za tę duchową lekcję patriotyzmu i miłości ku Bogu i Ojczyźnie – serdeczne Bóg zapłać! Oto Polska właśnie!

Witold Danielewicz. Przenieście to wszystko, coście tu usłyszeli na swoich synów, swoje córki i swoich wnuków. To nie może umrzeć! Polska jest jedna i wtedy się narodziła, w tym dniu. I przenoście tę wiedzę tam, gdzie tylko można.

Podziękowania

Dziękujemy za piękny program artystyczny w wykonaniu chóru Szczygiełki Grandi z Poniatowej. Nasze podziękowania kierujemy do państwa Witolda i Danuty Danielewiczów, kierowników zespołu i reżyserów spektaklu. Dziękujemy dyrygentce, pani Annie Karwat za oprawę muzyczną. Panu Mieczysławowi Wojtasowi dziękujemy za profesjonalnie przygotowane inscenizacje wydarzeń z 1918 roku. Młodzieży i dzieciom z wielkim uznaniem dziękujemy za wasz występ i świadectwo miłości do Ojczyzny.

Ks. proboszczowi z Rybitw dziękujemy za przyjęcie nas, za odprawioną Mszę św. wraz z ks. Andrzejem Walencikiem w intencji Ojczyzny i za wygłoszone słowo Boże.

Na ręce pani Justyny Michalec, dyrektorki Gminnego Centrum Kultury w Józefowie nad Wisłą składamy podziękowanie wszystkim, którzy ten dzień przygotowali!