Po Bogu, Polskę kocham najbardziej!

Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku, po wielu latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Sto lat po tym wydarzeniu Polacy licznie gromadzili się w kościołach na Mszach św., Nabożeństwach i Marszach Niepodległości, aby podziękować Panu Bogu za naszą Ojczyznę, za dar wiary i wolności, aby poprosić Go o szczególne błogosławieństwo dla naszego kraju i wszystkich Polaków.

Prymas Tysiąclecia, Stefan kardynał Wyszyński, wołał: Dla nas po Bogu największa miłość to Polska!, a św. Jan Paweł II dodawał: Miłość ojczyzny łączy nas i musi łączyć ponad wszelkie różnice.

Tak nas złączyła miłość do Ojczyzny w parafialnych i gminnych obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wspólnie dziękowaliśmy Bogu za wolność i za tych, którzy tę wolność wywalczyli, za wielkich Polaków i za tych cichych, anonimowych bohaterów z różańcem w ręku. W szczególny sposób pamiętaliśmy o tych, którzy swoje życie poświęcili dla Ojczyzny, i o tych którzy przelewali dla Niej krew.

I dzisiaj, niech nasze państwo będzie zawsze wspólnym dobrem obywateli, każdego i każdej z nas, niech będzie szczególnym dobrem przyszłych pokoleń. Niech wszyscy Polacy wyróżniają się miłością i sprawiedliwością, uczciwością i ofiarnością, szacunkiem dla innych i troską o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.

Wdzięczni za wymodlone przez pokolenia odrodzenie naszej Ojczyzny, powierzyliśmy sprawy Polski Bożej Opatrzności.

ks. Wiesław Podlodowski

Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!

Dziś, gdy ataki są od kul groźniejsze,
niech nam ojcowska łaska Twoja sprzyja
w obronie wiary stanie każde serce
drogę zwycięstwa wskaże nam Maryja.

Przed Twe ołtarze zanosim błaganie:
Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!

3 zwrotka pieśni: Boże, coś Polskę

Modlitwa św. Jana Pawła
II o odnowę moralną narodu