Kapliczki i krzyże w parafii
Kapliczka Matki Bożej Niepokalanej. Mariampol
W 2015 roku w krajobrazie naszej parafii pojawiła się na Mariampolu nowa kapliczka ku czci MB Niepokalanej. Fundatorem kapliczki są państwo Zenon i Maria Bartuzi.
Historia powstania kapliczki w relacji pana Zenona:
„Ja Zenon Bartuzi wraz z żoną Marią mieszkamy w Opolu Lubelskim. Naszą pasją są pszczoły. W 2008 roku założyliśmy pasiekę na Mariampolu. Pokochaliśmy tę wioskę i jej mieszkańców za życzliwość do nas. W maju tegoż roku podczas poświęcenia pól zauważyliśmy miejsce, które według nas idealnie nadawało się na kapliczkę poświęconą Matce Bożej. Postanowiliśmy zrealizować nasz pomysł.
W tym samym roku nasza córka Małgorzata otrzymała mieszkanie przy ul. Wajdeloty 5/33 w Lublinie, w którym pozostała figurka Matki Bożej po zmarłej Danieli Wypych. Już wtedy podjęliśmy decyzję umieszczenia figurki Matki Bożej w kapliczce na Mariampolu. Idealnie pasowała do realizacji naszego zamierzenia.
Do budowy kapliczki przystąpiliśmy na wiosnę 2015 roku. W maju kapliczka był już ukończona. Zadaszenie wykonane zostało w Pracowni Rzemiosł Artystycznych w Grodzisku Dolnym. Cokół został wykonany z głazów granitowych, które w większości dostarczył mój przyjaciel Kazimierz Solis z Owczarni. Cokół wzniosłem wraz z moim kolegą Kazimierzem Bisem z Kraśnika przy dużej pomocy mieszkańców Mariampola: Marka Pietrania i Wiesława Hołody. Na szczególną wdzięczność zasługuje Tomasz Matuska z Rybitw, który ofiarował pole pod budowę kapliczki.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas fizycznie i duchowo w realizacji naszego marzenia.”
25 maja 2015 roku, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ks. proboszcz Wiesław Podlodowski poświęcił kapliczkę. Było to na zakończenie poświęcenia pól. Przy kapliczce została odprawiona Msza św. w intencji mieszkańców Mariampola oraz fundatorów kapliczki. W wygłoszonej homilii ks. proboszcz przypomniał o wielkiej roli Matki Bożej w życiu Kościoła i każdego z nas. Na koniec podziękował fundatorom kapliczki i wszystkim, którzy brali udział w jej budowie.
Kapliczka św. Ambrożego. Mariampol
W dniu 25 maja 2015 roku na zakończenie poświęcenia pól na Mariampolu, po Mszy św. ks. proboszcz udał się na posesję państwa Zenona i Marii Bartuzi, gdzie poświęcił małą kapliczkę ku czci św. Ambrożego. Kapliczka znajduje się wśród uli z pszczołami. Napis na kapliczce: „Św. Ambroży pasiekę moją strzeż”.
Kapliczka Matki Bożej. Chruślanki Mazanowskie
W drugiej połowie XIX wieku na początku wioski Chruślanki Mazanowskie (od strony Owczarni) został postawiony krzyż, aby chronił mieszkańców przed chorobą zwaną „zarazą”.
15 maja 1952 roku Jan i Stanisława Janiszewscy na miejscu starego krzyża postawili nowy, z prośbą o potomstwo. Wcześniej zmarło im troje dzieci.
W 2009 roku Maria Nalewajko, córka Jana i Stanisławy Janiszewskich wybudowała kapliczkę w podzięce Panu Bogu za dar życia.
Nowa kapliczka Matki Bożej, zwieńczona krzyżem, zaprojektowana przez miejscowego proboszcza została też przez niego poświęcona w Uroczystość Wniebowzięcia NMP tj. 15 sierpnia 2009 roku.
Kapliczka Matki Bożej. Mazanów Osiedle
W maju 1996 roku w Mazanowie Osiedlu na świerku została zawieszona figurka Matki Bożej, jako dowód wdzięczności Bożej Opatrzności i Matce Bożej za ocalenie 2-letniej Gabrysi od ciężkiej operacji. Operowane miały być oba stawy biodrowe, ponieważ nie miały one gniazdek na kolanka biodrowe. Dziewczynka miała założone ciężkie żelazne aparaty, których nie wolno było zdejmować nawet na noc. Lekarze mówili, że operacja jest nie unikniona, ponieważ założone aparaty nie będą w stanie utworzyć gniazd stawowych. A jednak po dłuższym czasie ciężkiej rehabilitacji i naszych modlitwach u dziewczynki pojawiły się gniazda stawowe i stawy zaczęły normalnie funkcjonować. Nie była już potrzebna operacja.
Dziękowaliśmy za to Bogu i Matce Najświętszej, ale uważałam że to wszystko za mało. Postanowiłam zrobić coś więcej. Ponieważ na Osiedlu Mazanów nie było żadnej figurki, postanowiłam w dowód wdzięczności zawiesić na drzewie małą skromną kapliczkę z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny, aby nas miała w swojej opiece i nam błogosławiła.
Maciąg Teodozja.
W maju 2011 roku wierni z Mazanowa Osiedla podjęli decyzję, aby w miejscu gdzie jest zawieszona na drzewie kapliczka, postawić na przygotowanym kamieniu okazałą figurę Matki Bożej, która będzie widocznym znakiem dla wszystkich mieszkańców Osiedla. Tak powstała kapliczka Matki Bożej, którą 13 czerwca 2011 roku w uroczystość NMP Matki Kościoła poświęcił miejscowy ks. proboszcz.
Kapliczka Matki Bożej Fatimskiej. Prawno
12 lipca 2008 roku w Prawnie między rzeką a kościołem została postawiona kapliczka ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Została ona wykonana z akacji ściętych na cmentarzu i usytuowana wśród wcześniej ułożonych głazów tzw. otoczaków, które pochodzą z dawnego parkanu otaczającego kościół. Kapliczka przypomina objawienia Matki Bożej Fatimskiej z 1917 roku (a szczególnie z 13 lipca) i jest związana z orędziem Matki Bożej dotyczącym poświęcania świata Jej Niepokalanemu Sercu z szczególnym uwzględnieniem Rosji.
Co się wydarzyło 13 lipca w Fatimie?
Podczas objawienia Matka Boża powiedziała do dzieci: - Ofiarujcie się za grzeszników i mówcie często, zwłaszcza gdy będziecie ponosić ofiary: O Jezu, czynię to z miłości do Ciebie, za nawrócenie grzeszników i za zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.
Po ukazaniu dzieciom przerażającej wizji piekła Maryja powiedziała: - Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je ratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeśli zrobi się to, co wam powiem, wielu uratuje się przed piekłem i nastanie pokój na świecie. Wojna zbliża się ku końcowi, ale jeżeli ludzie nie przestaną obrażać Boga, to w czasie pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga wojna, jeszcze gorsza.
Kiedy pewnej nocy ujrzycie nieznane światło, wiedzcie, że jest to wielki znak od Boga, że zbliża się kara na świat za liczne jego zbrodnie. Będzie wojna, głód, prześladowanie Kościoła i Ojca Świętego. Aby temu zapobiec, przybędę, aby prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię świętą wynagradzającą w pierwsze soboty.
Jeśli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój. Jeśli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła. Dobrzy będą męczeni, a Ojciec Święty wiele wycierpi. Różne narody zginą, a na koniec moje Serce Niepokalane zwycięży. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci i przez pewien czas zapanuje pokój na świecie. W Portugalii zostaną na zawsze zachowane dogmaty wiary.
(...) Kiedy odmawiacie różaniec, mówcie po każdej tajemnicy: "O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba, a szczególnie te, które najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia."
Kapliczkę wykonał miejscowy proboszcz i ją poświęcił w dniu 13 lipca 2008 roku.
Krzyż misyjny. Prawno
7 marca 2009 przed kościołem został postawiony i poświęcony krzyż misyjny.
Kapliczka. Prawno
Na końcu Prawna od strony Rybitw na posesji państwa Odorowskich stoi kapliczka Matki Bożej z metalowym krzyżem.
Krzyż przydrożny. Miłoszówka
Na początku wsi (od strony Pielgrzymki) w 1921 roku został postawiony krzyż wykonany z kamienia. Napisy na krzyżu: "Bogu na chwałę" i "Zbudowali mieszkańcy wsi Miłoszówka 1921 r."