św. Anny w Prawnie

• Kapliczki

Plebania

Parafia św. Anny w Prawnie.

Obecna plebania została wybudowana w 1908 roku przez ks. Franciszka Dykę wraz z parafią. Przy ganku plebanii wmurowana jest pamiątkowa tablica z napisem: Ta plebania była wybudowana w roku p. 1908 funduszem całej parafii prawińskiej, a staraniem ks. Franciszka Dyki, przy pomocy Jana Jancuka i Mikołaja Lejwody.

Stara plebania stała niedaleko budynku gospodarczego (dawniej obory). Na jednej z fotografii zaznaczone jest jej położenie. Stara plebania była niedużym, drewnianym domkiem pokrytym gontem. Posiadała dwa pokoje i kuchnię. Wokół niej rosły świerki, był piękny ogród i sad. Dalej rozciągało się pole uprawne i łąka. Była też duża, niezagospodarowana sadzawka.

Granicę posiadłości stanowiła Stara Rzeka, a od wschodu i zachodu graniczyły ogólnowiejskie pastwiska Zakrętek i Zagroble.

Droga z kościoła na plebanię prowadzi przez most, który należy do parafii. W latach 90. ks. Jan Pokrywka zainstalował nowy metalowy most.