• W parafii
  • Informacje
  • Rozważania
  • Modlitewnik

Kółka Różańcowe Rodzin

1. KRR św. Franciszka Marto

Powstało w październiku 2021 roku. Należy do niego większość rodziców dzieci, które przyjęły I Komunię Świętą 8 maja 2022 roku. Modlitwą różańcową wspomagają swoje dzieci, rodziny i siebie nawzajem w drodze do Boga.

2. KRR św. Jana Pawła II

Powstało jesienią 2021 roku. Należą do niego młodzi małżonkowie, którzy w ostatnich kilku latach zawarli sakrament małżeństwa. Modlitwę różańcową rozpoczęli 1 stycznia 2022 roku.

3. KRR bł. Stefana Wyszyńskiego

Powstało jesienią 2021 roku. Należą do niego głównie małżonkowie ze średniej grupy wiekowej. Modlitwę różańcową rozpoczęli 1 stycznia 2022 roku.

4. KRR św. Hiacynty Marto

Jeszcze w trakcie organizacji. Zgłoszenia do KRR przyjmujemy pod numerem parafialnym: kom. 783 434 290.

5. KRR św. Dominika

Powstało we wrześniu 2022 roku. Należą do niego rodzice dzieci, które przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej w 2023 roku. Modlitwą różańcową wspomagają swoje dzieci, rodziny i siebie nawzajem w drodze do Boga.

Informacje o Kółku Różańcowym można wyświetlić w przeglądarce internetowej (polecam Firefox) w formacie "pdf" (kliknij na ikonę z napisem "pdf"). Można także skopiować plik "pdf" na telefon lub tablet z systemem Android. Jeżeli nie będziemy mogli wyświetlić pliku, trzeba pobrać w Sklepie Play i zainstalować odpowiedni program do czytania "pdf", najlepiej taki który będzie obsługiwał Zakładki (w zależności od programu zamiast napisu "Zakładki" może być inne polskie tłumaczenie, np.: Treść, Zawartość, Spis treści, Nagłówki, Konspekt dokumentu, …). Dobry jest program ReadEra (darmowy, bez reklam).

Z odtwarzaniem plików "jpg", "webp" na urządzeniach z systemem Android nie będzie problemów. Pliki "pdf" i "jpg" z bieżącej witryny (zakładki: W parafii, Rozważania, Modlitewnik) warto skopiować na swój telefon, tablet czy laptopa, aby mieć zawsze do nich dostęp.

Za pomocą telefonu lub tabletu można bezprzewodowo podłączyć się z telewizorem i już na dużym ekranie wyświetlać pobrane pliki.

do góry

Kółka Różańcowe Rodzin

Matka Boża

Weźcie różaniec i zbierzcie wokół siebie dzieci i całą rodzinę. Taka jest droga wiodąca do zbawienia. Dawajcie dobry przykład waszym dzieciom; dawajcie dobry przykład tym, którzy nie wierzą… Weźcie różaniec i módlcie się na nim…

(Medjugorje, 02.02.1990)

Różaniec Rodziców. Dzieło modlitwy różańcowej rodziców w intencji dzieci rozpoczęło się 8 sierpnia 2001 roku w trakcie rekolekcji wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej "Marana tha" z Gdańska. Dzieło to ma na celu propagowanie modlitwy różańcowej rodziców i powstawania grup modlitwy różańcowej opartej o schemat Żywego Różańca, gdzie rodzice tworzą żywe Róże modlitwy za dzieci.

Po jakimś czasie modlący się rodzice zaczęli obserwować różne pozytywne skutki działania tej modlitwy i dzielić się tym dobrem, mówić innym o zbawiennych skutkach modlitwy rodzicielskiej. Tak zaczęły powstawać nowe Róże. Obecnie Różaniec Rodziców za dzieci rozszerza się na cały świat.

Różaniec Rodzin podobnie jak Różaniec Rodziców ma formę Róży Różańcowej. (nazwy: Kółko Różańcowe Rodzin - skrót: KRR, Róża, Róża Rodzin). Obejmuje modlitwą całe rodziny i polega on na wspólnej modlitwie różańcowej małżonków wzajemnie za siebie, za swoje dzieci, za całą rodzinę oraz i za wszystkie rodziny tworzące dane KRR. Zajmuje to ok. 5 minut dziennie, a w ten sposób za wszystkich należących do kółka różańcowego odmawiany jest cały Różaniec, czyli 20 tajemnic.

Grupa modlitewna zostaje zawiązana, gdy chęć takiej modlitwy wyrazi 20 osób. Przystępując do niej, każdy zobowiązuje się do codziennego odmawiania dziesiątka Różańca z rozważaniem konkretnej tajemnicy różańcowej.

W rodzinie jest to przede wszystkim mąż i żona oraz inny członkowie rodziny chętni do modlitwy różańcowej (babcia, dziadek, brat, siostra…). Można ich włączyć do KRR, albo gdy są nie zdecydowani na taką modlitwę, poprosić ich o wspomaganie modlitewne – niech odmawiają dziesiątek Różańca, kiedy będą mogli. Jeśli chodzi o dzieci w wieku szkolnym niech przez te pierwsze 20 miesięcy swoją modlitwą wspomagają już istniejące Kółko Różańcowe odmawiając te same tajemnice, które rozważają rodzice, np. córka odmawia tą samą tajemnicę co mama, a syn tą którą odmawia tata.

Miejsce i czas modlitwy. Dziesiątek Różańca można odmówić w kościele, w domu, w sadzie, na polu, jadąc samochodem… Odmawiamy go o dowolnej porze dnia, ale dobrze by było gdyby, jeśli nie codziennie, to co jakiś czas odmówić jeden z wyznaczonych dziesiątków Różańca podczas wspólnej modlitwy rodzinnej, w czasie której można odmówić naznaczony dziesiątek Różańca któregoś z członków rodziny, np. męża lub żony, albo oba dziesiątki.

Należy też dołożyć starań, aby pomimo natłoku różnych obowiązków, znaleźć i zarezerwować czas na wspólny Różaniec w kościele, szczególnie w październiku i w pierwsze soboty miesiąca. Przykład: ojciec rodziny: - jutro nasz Różaniec odmówimy na Nabożeństwie Różańcowym w kościele, tam będą rozważane nasze tajemnice.

Zmiana tajemnicy Różańca. Tajemnice zmienia się samodzielnie, według kolejności obowiązującej w Różańcu. Podczas jednego miesiąca każdy z modlących się rozważa jedną tajemnicę Różańca, a wraz z początkiem kolejnego miesiąca tę, która po niej następuje. Opiekun grupy (zelator) czuwa nad tym, aby wszyscy członkowie Róży odmawiali wyznaczoną tajemnicę Różańca. Na pewno pomoże w tym odpowiednio przygotowany grafik zmiany tajemnic Różańca.

Wspomagajmy się wzajemnie. Członkowie grupy nie muszą znać się osobiście ani się spotykać, ale stają się nam szczególnie bliscy dzięki modlitwie wzajemnej za siebie. Wszystkich gorąco zachęcam do apostolstwa różańcowego.

Patron. Poszczególne grupy (Róże, KRR) mają swoich świętych patronów. Można obrać za patrona takiego świętego, który jest już patronem jakiejś Róży, ale dobrze by było, aby na parafii każda z Róża miała innego patrona (pomoże to w lepszej identyfikacji grup i poszerzy grono świętych wspomagających naszą modlitwę)

Zelator. Każda Róża z pośród swoich członków wybiera zelatora (opiekuna, animatora) odpowiedzialnego za czuwanie nad całą modlitewną inicjatywą. Zelator ma między innymi za zadanie zapewnić potwierdzenie że modlitwa jest odmawiana. To znaczy raz na jakiś czas (np. co miesiąc) upewnić się, że członkowie Róży modlą się.

20 miesięcy trwa to całe modlitewne zobowiązanie, tak aby każdy w tym czasie mógł rozważyć wszystkie tajemnice z życia Jezusa i Jego Matki. Po upływie tego okresu można kontynuować modlitwę w Róży, albo w oparciu o istniejącą przeorganizować albo stworzyć nowe Róże włączając w modlitwę różańcową innych chętnych (czy już modlących się na Różańcu) członków rodziny, a szczególne dzieci.

Już należę do jednej Róży w parafii, czy w takim razie mogę należeć jednocześnie do drugiej Róży – Róży Rodzin? Oczywiście – TAK. Można należeć nawet do kilku różnych Róż, o ile w każdej z nich będzie odmawiany wyznaczony dziesiątek Różańca. To niczemu nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie prowadzi do rozwoju tej modlitwy i życia duchowego, do głębszego zrozumienia istoty Różańca.

Owoce modlitwy

1. Taka modlitwa jest szczególnym wyrazem miłości i troski wobec małżonków, dzieci i całej grupy rodzin, przez co staje się jednym z najpiękniejszych prezentów, jakie można ofiarować bliźniemu – zapewnia mu codzienne wsparcie i szczególną opiekę Maryi.

2. Pewność że zawsze, każdego dnia ktoś modli się za moje dzieci i cała rodzinę, nawet wtedy gdy sam zapomnę. Jeśli wszyscy z Róży odmówią wyznaczony dziesiątek, to codziennie za poleconych w modlitwie odmówiony jest cały różaniec!

3. Rozwój naszej osobistej i rodzinnej modlitwy, i wchodzenie na drogę wiodącą do Królestwa Bożego.

4. Wielka ochrona przed atakami złego ducha.

5. Na modlących się spełniają się obietnice Matki Bożej Różańcowej (więcej na zakładce Obietnice).

6. Inne owoce: uzdrowienia, nawrócenia, pojednanie z Bogiem i bliźnim, pogłębianie życia sakramentalnego…

Żeby modlitwa była dobra

1. Pamiętaj też, abyś dbał o piękno swojej modlitwy, zabiegając z całych sił o stan łaski uświęcającej.

2. Pogłębiaj swój rozwój duchowy i mów o tym dziele innym, zachęcaj innych do takiej właśnie formy modlitwy.

3. Przypominaj i zachęcaj do modlitwy członków KRR. Dziel się owocami modlitwy z innymi.

Rozpoczęcie modlitwy różańcowej

Przed rozpoczęciem rozważania tajemnic Różańca, podczas spotkania wspólnoty, członkowie Kółka Różańcowego przedstawiają Bogu intencje modlitwy. Powtarzają za kapłanem (bądź zelatorem):

Panie Boże, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny i świętego (tu należy podać patrona Róży, w której jesteśmy) zanoszę do Ciebie tę codzienną modlitwę różańcową w intencji:

1. Za modlących się w tym Kółku Różańcowym; polecam Ci: (imiennie wymieniamy członków Kółka Różańcowego).

2. Polecam Ci moją rodzinę: (każda z rodzin wypowiada imiona dzieci i innych członków rodziny objętych modlitwą różańcową).

3. Modlę się także w intencji:

a. - o to, aby Bóg w imię ofiary Chrystusa usunął skutki grzechów nas jako rodziców i aby nasze grzechy, przeszłe, ale również obecne nie wpływały negatywnie na nasze dzieci, aby dzieci nasze nie były narażone na skutki naszych grzechów.

b. - o błogosławieństwo dla naszych dzieci, aby w pełni zaczerpnęły ze skarbca Bożej Miłości.

c. - o rozszerzanie się tego dzieła modlitwy rodziców w intencjach rodziny, a szczególnie dzieci, aby jak największa rzesza dzieci otrzymywała od swych rodziców modlitwę i błogosławieństwo!

d. - o uzdrowienie przyczyn grzechów, których skutki spotykają nasze dzieci, u rodziców i w środowisku.

e. - w intencji Ojca Świętego i Jego intencjach oraz w intencji Kościoła Świętego.

f. - w intencji osobistej (w ciszy wymieniamy swoją intencję osobistą, czy rodzinną).

4. Modlitwą różańcową ogarniam naszych pasterzy: (wymieniamy imiona biskupów diecezji i kapłanów pracujących na parafii).

Dobry Boże, Ty wiesz najlepiej, co jest nam potrzebne do szczęścia w życiu osobistym i rodzinnym, dlatego, poza wymienionymi intencjami, proszę Cię nade wszystko o Twoje błogosławieństwo i potrzebne łaski dla nas, abyśmy nigdy nie odłączyli się od Ciebie, i aby Twoja wola była zawsze naszą wolą.

Matko Najświętsza, prowadź nas do Boga, a ty święty Patronie (wymieniamy patrona) wspieraj nas w tej drodze i módl się za nami. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa kończy się błogosławieństwem kapłana:

P. Pan z wami.

W. I z duchem twoim.

Kapłan błogosławi członków KRRR mówiąc:

P. Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, * Ojciec i Syn, + i Duch Święty.

W. Amen.

P. Błogosławmy Panu.

W. Bogu niech będą dzięki.

Jeżeli nie ma kapłana, czyniąc znak krzyża mówimy:

Niech nas Bóg + błogosławi, broni od wszelkiego zła i doprowadzi do życia wiecznego. Amen.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie będziemy mogli przedstawić Bogu powyższych intencji różańcowych, podczas spotkania wspólnoty – uczyńmy to indywidualnie.

Intencje Różańca wraz z modlitwą przedstawiamy Bogu jednorazowo, na rozpoczęcie Różańca, ale można to powtarzać nawet codziennie. Zachęcam do odmawiania tej modlitwy co miesiąc, przy zmianie tajemnicy Różańca.

Również do Różańca można dołączyć intencje papieskie (znajdziesz je w zakładce Intencje). W ten sposób włączymy się w modlitwę całego Kościoła i duchowo wspomożemy Ojca Świętego w jego apostolskiej misji.

ks. Wiesław Podlodowski

do góry

Rozważania różańcowe

Tajemnice Różańca Świętego

Radosne Światła Bolesne Chwalebne

W bieżącej zakładce rozważania różańcowe są zapisane w plikach „pdf”. Możemy je otworzyć w aktualnie używanej przeglądarce, a także pobrać na inne urządzenia (np. telefon, tablet). Zawarta w plikach treść rozważań jak i większość prezentowanych obrazów znajdują się na bieżącej witrynie Różańca w zakładce Tajemnice. Wszystkich zachęcam do korzystania z tej zakładki.

Modlitewnik

Aktualizacja: 2023.01.04.

"Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka, jest modlitwą za wszystkich ludzi świata i historii, żywych i umarłych, powołanych do tworzenia wraz z nami Ciała Chrystusa i do stania się wraz z Nim współdziedzicami chwały Ojca." (Jan Paweł II).

do góry