Matka Boża:
Błagam was, weźcie różaniec w ręce, teraz bardziej
niż kiedykolwiek. Mocno go ściskajcie i módlcie się
z całego serca w tych trudnych czasach.

• Papieskie
  • Parafialne

Rok 2024

2024 styczeń O docenienie daru różnorodności w Kościele.

Módlmy się do Ducha Świętego, aby pomógł nam rozeznać dary różnych charyzmatów we wspólnotach chrześcijańskich i odkryć bogactwo wielu tradycji liturgicznych wewnątrz Kościoła.

2024 luty Za nieuleczalnie chorych.

Módlmy się, aby osoby nieuleczalnie chore oraz ich rodziny zawsze miały niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno medyczne, jak i ludzkie.

2024 marzec Za współczesnych męczenników.

Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

2024 kwiecień O szacunek dla kobiet.

Módlmy się, aby wewnętrzne bogactwo i godność kobiet były szanowane we wszystkich kulturach i aby zniknęło zjawisko dyskryminacji, która przynosi tyle cierpienia w różnych częściach świata.

2024 maj O dobrą formację osób zakonnych
i seminarzystów.

Módlmy się, aby siostry i bracia zakonni oraz seminarzyści wzrastali w swoim powołaniu, dobrze korzystając z formacji ludzkiej, religijnej, duchowej i wspólnotowej, dzięki czemu staną się wiarygodnymi świadkami Ewangelii.

2024 czerwiec Za uchodźców.

Módlmy się, aby emigranci, zmuszeni z powodu wojen lub głodu do pełnej zagrożeń i niebezpieczeństw ucieczki, znaleźli akceptację i nowe perspektywy życia w krajach, które ich przyjmują.

2024 lipiec O opiekę duszpasterską nad chorymi.

Módlmy się, aby sakrament namaszczenia chorych dał przyjmującym go osobom oraz ich bliskim siłę od Pana, stając się dla wszystkich widocznym znakiem współczucia i nadziei.

2024 sierpień Za przywódców politycznych.

Módlmy się, aby przywódcy polityczni służyli obywatelom, pracując dla integralnego rozwoju człowieka i dla dobra wspólnego, szczególnie troszcząc się o najuboższych i o tych, którzy stracili pracę.

2024 wrzesień O troskę człowieka o świat.

Módlmy się, aby każdy z nas usłyszał i wziął sobie do serca wołanie ziemi i ofiar klęsk żywiołowych i zmian klimatycznych oraz zobowiązał się do troski o świat, który zamieszkujemy.

2024 październik Za wspólną misję.

Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał ze wszystkich sił synodalny styl życia, jako znak współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i misję łączące księży, osoby konsekrowane i świeckich.

2024 listopad Za osoby, które straciły dzieci.

Módlmy się za wszystkich rodziców, którzy opłakują śmierć swojego syna lub córki, aby znaleźli wsparcie we wspólnocie oraz zaznali pokoju i pocieszenia Ducha Świętego.

2024 grudzień Za pielgrzymów nadziei.

Módlmy się, aby nadchodzący jubileusz umocnił nas w wierze, pomógł nam lepiej poznać Chrystusa Zmartwychwstałego w naszym życiu i przemienił nas w pielgrzymów chrześcijańskiej nadziei.

Rok 2024

2024 - na wszystkie miesiące:

Intencja 1. O powstrzymanie wojen i pokój na świecie.

Intencja 2. O nawracanie się grzeszników.

Intencja 3. W intencjach Matki Bożej.

Intencja 4. O odnowienie wiary w naszej Ojczyźnie

i uwolnienie od jej wrogów wewnętrznych i zewnętrznych.

Intencje papieskie

Czym są intencje papieskie? Gdy słyszy się podczas nabożeństwa słowa “pomódlmy się w intencjach Ojca Świętego”, wielu osobom wydaje się, że jest to taka zwykła modlitwa za Papieża, taka jak za każdą inną osobę, np. o błogosławieństwo czy o zdrowie. Prawda jest jednak trochę inna, mianowicie jest to modlitwa w intencjach, które on wyznacza na dany miesiąc i w których on sam się modli.

Skąd biorą się intencje papieskie? Są one owocem refleksji nad aktualnymi wydarzeniami dziejącymi się na świecie oraz efektem rozmów z osobami spotkanymi podczas papieskich wizyt. Intencje te są odpowiedzią na różne wyzwania i trudności przed którymi stoją ludzie różnych kontynentów. Są zatem owocem rozeznania papieża na temat tego, co jest kluczowe dla Kościoła i Świata w danym momencie. Zazwyczaj jest to tylko jedna intencja miesięcznie. Wyznaczana jest ona w następującym kluczu: raz jest to intencja powszechna, a drugi raz związana ewangelizacją i tak na zmianę. Czasem jednak – gdy wymaga tego sytuacja – Ojciec Święty może dodać drugą intencję modlitewną na dany miesiąc. Jest ona wówczas związaną z bieżącymi wydarzeniami na świecie lub pilnymi potrzebami, takimi jak np. pomoc ofiarom klęsk żywiołowych. Celem dodatkowej intencji jest też większa mobilizacja do pomocy osobom związanym z daną sytuacją, której ta intencja dotyczy.

Wyjaśnienie intencji na dany miesiąc. Na stronie Apostolstwa Modlitwy – Krajowego Sekretariatu w Polsce zawsze można przeczytać wyjaśnienie papieskiej intencji na dany miesiąc. Każda intencja posiada omówienie i promujący ją krótki film video tworzony przez serwis thepopevideo.org, który działa w ramach Apostolstwa Modlitwy.

Owoce modlitwy. Modlitwa w intencjach Kościoła, który jest przecież Oblubienicą Chrystusa, musi być szczególnie miła Bogu Ojcu. Modląc się w intencjach papieskich włączymy się w modlitwę całego Kościoła i duchowo wspomagamy Ojca Świętego w jego apostolskiej misji. Przez to wypraszamy dla siebie Boże miłosierdzie, ale też troszczymy się o duchowe potrzeby Kościoła, dzięki któremu i przez który człowiek może być zbawiony.