Modlitwa różańcowa
ratunkiem dla świata
25 marca 2020 roku
Każdy Post jest czasem nawracania się i zbliżania do Boga. Patrząc na tegoroczny Wielki Post, który jest zupełnie inny od tych, które już przeżyliśmy i mając przed oczyma wszystkie wydarzenia związane z pandemią koronowirusa w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie wzywam wszystkich „Ludzi Różańca” do wielkiej i gorliwej modlitwy o łaskę nawrócenia dla ludzi, o Boże Miłosierdzie „dla nas i całego świata” oraz o ustanie epidemii.
W odpowiedzi na ograniczenia mające na uwadze zagrożenie zdrowia i życia korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestnictwa Mszy świętej niedzielnej oraz świątecznej, trwamy wiernie na osobistej i rodzinnej modlitwie łącząc się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pomocą transmisji Mszy św. i innych nabożeństw drogą telewizyjną, radiową czy internetową. (…)
Minęło już ponad 100 lat jak Matka Boża w Fatimie chciała uchronić ludzkość od tyrańskiej niewoli szatana wskazując Kościołowi i światu skuteczne lekarstwo i efektywne środki uniknięcia katastrofy. Maryja w czasie swoich objawień między innymi przekazała od Boga dwa najważniejsze orędzia: pierwsze "Jeśli się nie nawrócicie to wszyscy zginiecie" (por. Łk 13, 1-5) i drugie "Odmawiajcie Różaniec". Można powiedzieć, że przyszłe losy świata i ludzkości Bóg uzależnił od dobrej woli człowieka, od tego jak wykorzysta daną mu przez Stwórcę wolność.
Smutne jest to, że są ludzie i kraje, którzy budowali swoją tożsamość na Ewangelii a dziś coraz bardziej odchodzą od Boga i szerzą cywilizację śmierci. Przerażające jest to, że współczesny człowiek bardzo często chcąc być „panem tego świata” staje się Judaszem sprzedającym Jezusa i zgadza się na biczowanie i uśmiercenie wszystkiego co ma TWARZ BOGA.
Trzeba nam dziś przypomnieć słowa papieża św. Jana Pawła II, który nauczał, że: „Nie ruchliwe stolice są decydującymi ośrodkami historii świata i świętości; prawdziwymi ośrodkami historii świata są ciche miejsca modlitwy ludzi. Tam gdzie się modli tam się decyduję. Nie tylko o naszym życiu po śmierci, ale także o wydarzeniach tego świata”.
My ludzie wiary wiemy doskonale, że jeżeli przyjdzie ocalenie i ustanie pandemia to przyjdzie od Boga przez Maryję, oraz przez naszą wolę nawracania się i przez wierność codziennej modlitwie różańcowej. Trzeba nam zrobić wszystko co od nas zależy, by w myśl założycielki Żywego Różańca Pauliny Jaricot, „uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”, gdyż od modlitwy różańcowej oczekujemy obfitej pomocy w obecnej epidemii i w rozszerzaniu Królestwa Chrystusowego.
Uciekając się do Matki, weź do ręki różaniec i nie bój się prosić Maryję o cud!
Z darem modlitwy Moderator Krajowy Żywego Różańca
Ks. dr Jacek Gancarek
▲ do góry
Matka Boża do swoich dzieci:
Wiele razy, w różnych miejscach objawień, Matka Boża wzywała nas do modlitwy różańcowej. I w tej zakładce jeszcze raz cytuję niektóre wezwania Matki Najświętszej, zachęcające nas do tej modlitwy:
Odmawiajcie Różaniec w gronie rodzinnym, proszę o to.
Weźcie różaniec i zbierzcie wokół siebie dzieci i całą rodzinę. Taka jest droga wiodąca do zbawienia. Dawajcie dobry przykład waszym dzieciom; dawajcie dobry przykład tym, którzy nie wierzą… Weźcie różaniec i módlcie się na nim…
Wszystkie wasze modlitwy bardzo Mnie poruszają, zwłaszcza wasz codzienny Różaniec.
Niech różaniec w waszych rękach przypomina wam o Jezusie.
Módlcie się i niech różaniec będzie zawsze w waszych rękach jako znak dla szatana, że do Mnie należycie.
Pragnę tylko, aby Różaniec stał się dla was życiem.
Wzywam was, byście wszystkich zachęcali do odmawiania Różańca. Różańcem pokonacie wszelkie zło, jakim szatan ma teraz zamiar prześladować Kościół katolicki.
Modlitwa w parafii
12 marca 2020 roku
W czasie trwania pandemii koronawirusa codziennie o godz. 20.30 (do ostatnich dni kwietnia) w naszym kościele – bez udziału wiernych – modlę się na Różańcu w intencji ustania pandemii koronawirusa, za osoby chore i zmarłe, za służby medyczne, sanitarne i wszystkich walczących z epidemią. Modlę się również o pokój w naszych sercach, za Ojczyznę i władze państwowe oraz o łaskę nawrócenia dla biednych grzeszników.
Proszę parafian i wszystkich wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali Różaniec w duchowej łączności ze mną, wszystkimi kapłanami i osobami życia konsekrowanego modlącymi się w tym czasie w swoich parafialnych kościołach i kaplicach.
Tak będzie do końca kwietnia. W maju we wspomnianej intencji będziemy także modlić się w czasie nabożeństwa majowego, w czerwcu Litanią do Serca Jezusa, a na Różańcu w ciągu dnia, w kościele zazwyczaj przed lub po Mszy św.
Proboszcz parafii
▲ do góry
Modlitwa po Różańcu
Rzym, u świętego Jana na Lateranie, 25 kwietnia 2020 r.
Święto św. Marka Ewangelisty.
Papież Franciszek: „… postanowiłem, żeby w maju zaproponować wszystkim odkrycie na nowo piękna odmawiania Różańca w domu. Można to uczynić razem lub samemu, zadecydujcie w zależności od sytuacji, doceniając obie możliwości. Ale w każdym przypadku jest pewien sekret, aby to uczynić: prostota; i łatwo znaleźć, także w internecie, dobre wzorce modlitwy, które można zastosować.
Ponadto ofiarowuję wam teksty dwóch modlitw do Matki Bożej, które możecie odmawiać na zakończenie Różańca, a które sam będę odmawiał w maju, w duchowej jedności z wami. Załączam je do tego listu, aby były dostępne dla wszystkich.”
Modlitwa 1
O Maryjo, Ty zawsze jaśniejesz na naszej drodze jako znak zbawienia i nadziei.
Powierzamy się Tobie, Uzdrowienie chorych, która u stóp krzyża zostałaś powiązana z cierpieniem Jezusa, trwając mocno w wierze.
Ty, Zbawienie ludu rzymskiego, wiesz czego potrzebujemy i jesteśmy pewni, że zatroszczysz się o to, aby radość i święto – tak jak w Kanie Galilejskiej – mogły powrócić po tym czasie próby.
Pomóż nam, Matko Bożej Miłości, byśmy dostosowali się do woli Ojca i czynili to, co powie nam Jezus, który obarczył się naszym cierpieniem i dźwigał nasze boleści, by nas prowadzić przez krzyż ku radości zmartwychwstania. Amen.
Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona.
▲ do góry
Modlitwa 2
„Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko”
W obecnej dramatycznej sytuacji, pełnej cierpienia i udręki, która ogarnia cały świat, wołamy do Ciebie, Matko Boga i nasza Matko, i uciekamy się pod Twoją obronę.
O Dziewico Maryjo, miłosierne oczy Twoje na nas zwróć w tej pandemii koronawirusa, i pociesz tych, którzy są zagubieni i opłakują swoich bliskich zmarłych, niekiedy pochowanych w sposób raniący duszę. Wspieraj tych, którzy niepokoją się o osoby chore, przy których, by zapobiec infekcji, nie mogą być blisko. Wzbudź ufność w tych, którzy są niespokojni z powodu niepewnej przyszłości i następstw dla gospodarki i pracy.
Matko Boga i nasza Matko, błagaj za nami u Boga, Ojca miłosierdzia, aby ta ciężka próba skończyła się i by powróciła perspektywa nadziei i pokoju. Podobnie jak w Kanie Galilejskiej, wyjednaj u Twego Boskiego Syna, by pocieszył rodziny chorych i ofiar oraz otworzył ich serca na ufność.
Chroń lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy, pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, którzy w tym czasie kryzysu znajdują się na pierwszej linii frontu i narażają swoje życie, aby ocalić inne istnienia. Podtrzymuj ich heroiczne wysiłki i daj im siłę, dobroć i zdrowie.
Bądź blisko tych, którzy w dzień i w nocy opiekują się chorymi oraz kapłanów, którzy z troską duszpasterską i zaangażowaniem ewangelicznym starają się pomagać i wspierać wszystkich.
Najświętsza Dziewico, oświeć umysły naukowców, mężczyzn i kobiet, żeby mogli znaleźć właściwe rozwiązania i pokonać tego wirusa.
Wspieraj przywódców państw, aby działali mądrze, z troską i wielkodusznością, pomagając tym, którym brakuje tego, co niezbędne do życia, planując rozwiązania społeczne i ekonomiczne z dalekowzrocznością i z duchem solidarności.
Najświętsza Maryjo, porusz sumienia, aby ogromne sumy używane na rozwój i doskonalenie uzbrojenia mogły być wykorzystane do promowania odpowiednich badań, żeby zapobiec podobnym katastrofom w przyszłości.
Najukochańsza Matko, spraw, aby w świecie wzrastało poczucie przynależności do jednej wielkiej rodziny, świadomość więzi łączącej wszystkich, abyśmy z duchem braterskim i solidarnością spieszyli z pomocą w licznych biedach i sytuacjach nędzy. Pobudzaj do stanowczości w wierze, wytrwałości w służbie, stałości w modlitwie.
O Maryjo, Pocieszycielko strapionych, weź w ramiona wszystkie swoje niespokojne dzieci i wyproś, aby Bóg zadziałał swoją wszechmocną ręką i uwolnił nas od tej straszliwej epidemii, żeby życie mogło powrócić do normalnego biegu w spokoju.
Zawierzamy się Tobie, która jaśniejesz na naszej drodze jako znak zbawienia i nadziei, o łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo! Amen.
▲ do góry