Parafia św. Anny w Prawnie

Dożynki: Strona 1 | 2024 | 2023 | 2022 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | Wcześniej

  • Dożynki Parafialne

  • Dożynki Gminne

Dożynki Parafialne 2022. Prawno.

15 sierpnia 2022 roku, w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, odbyły się w naszym kościele Dożynki Parafialne przygotowane przez mieszkańców Miłoszówki i Mariampola. Na Mszy św. o godz. 9.00, jak co roku, dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne zbiory i prosiliśmy o błogosławieństwo dla rodzin i na trud pracy w naszych gospodarstwach. Po Mszy św. przed kościołem był słodki poczęstunek przygotowany przez wiernych z Miłoszówki i Mariampola. Poniżej zamieszczona jest homilia wygłoszona podczas Dożynek przez proboszcza parafii.

Homilia.

Ojczyzna moja to ta ziemia miła, gdziem ujrzał słońce i uwierzył w Boga, gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła w polskiej mnie mowie pacierza uczyła. (Maria Konopnicka)

Drodzy przedstawiciele poszczególnych miejscowości z wieńcami wdzięczności!

Drodzy ludzie pracy na roli: rolnicy, sadownicy i ogrodnicy!

Umiłowani w Chrystusie Panu, siostry i bracia!

Dnia 15 sierpnia 1873 r. – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – świecka mistyczka Służebnica Boża Wanda Malczewska usłyszała od Matki Bożej prorocze słowa: Uroczystość dzisiejsza wnet stanie się świętem narodowym, dla was, Polaków, bo w tym dniu odniesiecie zwycięstwo nad wrogiem, dążącym do waszej zagłady. To święto powinniście obchodzić ze szczególniejszą okazałością.

Przepowiednia spełniła się prawie pół wieku później w czasie wojny polsko-bolszewickiej, kiedy w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 r. Polacy z Bożą pomocą rozgromili Armię Czerwoną, ratując nie tylko świeżo odzyskaną niepodległość, ale i chrześcijański fundament łacińskiej cywilizacji.

Ale Matka Boża powiedziała też: Skoro Polska otrzyma niepodległość, to niedługo powstaną przeciwko niej dawni gnębiciele, aby ją zdusić…, Polska się ostanie, o ile sobie nie da wiary odebrać i będzie zawsze przedmurzem Kościoła… Zbliżają się czasy przewrotne. Ojczyzna wasza będzie wolna od ucisku wrogów zewnętrznych, ale ją opanują wrogowie wewnętrzni. Przede wszystkim starać się będą wziąć w swoje ręce młodzież szkolną. Przez młodzież pozbawioną wiary zechcą w całym narodzie wprowadzić niedowiarstwo. Jeżeli naród uwierzy temu i pozbędzie się wiary, straci przywróconą Ojczyznę…, ale moja młoda armia, w Imię moje walcząca, pokona ich, odpędzi daleko i zmusi do zawarcia pokoju. Ja jej dopomogę.

Dziś, żyjemy w owych przewrotnych czasach. To ostrzeżenie z Nieba jest wyjątkowo aktualne. Rosja ujawniła swoje haniebne oblicze i napadła na Ukrainę wywołując wojną i kryzys ekonomiczny na całym świecie. Lewacka międzynarodówka z pomocą naszych wewnętrznych wrogów coraz bardziej zuchwale sączy swe trucizny w nasze dusze, a szczególnie młodzieży. Nasi zewnętrzni wrogowie, ze wschodu i zachodu, jakże dużo czynią, aby zniszczyć naszą Ojczyznę i odebrać Jej dobre imię!

A myśmy pokazali całemu światu, że miłość do Boga i bliźniego ciągle jest głęboko zapisana w naszych sercach. Otworzyliśmy granice naszej Ojczyzny, naszych domów i serc dla wszystkich Ukraińców uciekających przed okrucieństwem wojny. Przybyło ich do nas ponad pięć milionów i wszyscy otrzymali pomoc. Przyjęliśmy ich jak gości i rodzinę.

Bitwa o uratowanie naszej Ojczyzny, a w niej o wiarę i ducha Narodu trwa. To jest bitwa duchowa. Wszyscy w niej uczestniczymy. Mam jednak wrażenie, że jest dużo Polaków, którzy nie są tego świadomi.

Wobec zaistniałej sytuacji co mamy czynić, my mieszkańcy Polskiej wsi?

Powinniśmy już wiedzieć, co mamy czynić! Ta prawdziwa historia jest naszą nauczycielką, a ona nam mówi, że bez Kościoła, bez żywej wiary, czci i miłości do Najświętszej Maryi Panny nie ma dla nas przyszłości!

A zatem:

Nie sprzeniewierzajmy się wierze katolickiej i obyczajom chrześcijańskim!

Nie dopuszczajmy się niedowiarstwa, zdrady, niezgody i lenistwa!

Nieustannie nawracajmy się odkrywając potęgę Spowiedzi Świętej, wierzmy w Ewangelię i gorliwie módlmy się, szczególnie na różańcu, w którym Bóg daje nam na nasze czasy wielką moc w czynieniu dobra i w walce z mocami ciemności! Pamiętajmy o słowach Maryi w Gietrzwałdzie (1877) skierowanych do zniewolonych Polaków szukających pomocy w Niebie: Odmawiajcie gorliwie różaniec. Powstańmy zatem ze snu, aby jeszcze z większą gorliwością siać różańcowe ziarna na naszej ojczystej ziemi w glebę serc naszych braci i sióstr! Ojczyzna i cały świat czeka na owoce naszej modlitwy, dzięki której możemy odbudować i tworzyć nową cywilizację miłości i pokoju!

I niech Matka Boża rzeczywiście stanie się Królową naszego życia! Ona i dzisiaj ustami poetki tak pięknie do nas mówi: Nigdy jam Ciebie ludu nie rzuciła, nigdym od Ciebie nie odjęła lica. Jam po dawnemu moc Twoja i siła. Bogurodzica. (Maria Konopnicka)

Powstańmy do modlitwy, bo dzisiaj Bóg dał nam czas, abyśmy mogli Mu złożyć dziękczynienie za owce ziemi, prosić o błogosławieństwo i o to, aby Polska była Polską! Teraz ta chwila jest dla nas najważniejsza. Uczyńmy wszystko, co jest możliwe, aby zanieść naszą żarliwą modlitwę przed tron Boga Najwyższego! Amen.

Dożynki Gminne 2022. Józefów nad Wisłą.

W 2022 roku Dożynki Gminne odbyły się 4 września w Józefowie nad Wisłą. Rozpoczęły się o godz. 11.30 Mszą św. dziękczynną za tegoroczne zbiory w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała. Mszę św. celebrowali: ks. Andrzej Walencik (proboszcz parafii) i ks. Mirosław Bielecki (ojciec duchowny Ogniska Światła i Miłości w Łopocznie), który wygłosił homilię.

Po Mszy św. korowód dożynkowy z wieńcami przeszedł ulicami Józefowa na plac przed Urzędem Miasta. Tam odbywała się druga część Dożynek.

Gości powitał burmistrz Józefowa, Grzegorz Kapica wraz ze starostami dożynek - Magdaleną Kołodziej i Piotrem Chojeckim. Wśród gości byli mieszkańcy Schidnicy z Ukrainy.

W części artystycznej zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Józefowa nad Wisłą. Występowały także zespoły działające przy Gminnym Centrum Kultury w Józefowie nad Wisłą oraz zespół muzyczny z Ukrainy i Kapela Górole. Na koniec mogliśmy podziwiać artystyczny występ „Od Nocy do Nocy na Łonie Natury”.

Bardzo ładnie zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich, w których to mieszkańcy naszych miejscowości z wielkim wyczuciem i smakiem przygotowali swoje stoiska dożynkowe, a przy nich wystawy owoców nadwiślańskiej ziemi. Wraz z pięknymi wieńcami dożynkowymi mogliśmy podziwiać naszą wspaniałą kulturę polskiej wsi i posmakować jej owoców. Całości towarzyszyła rodzinna atmosfera napełniona serdecznością, życzliwością i miłością.

Uczestnicząc w Dożynkach i patrząc się na tak wielu wspaniałych mieszkańców naszej Gminy chciało by się wołać na cały świat: Zobaczcie, jak piękna jest nasza polska wieś! Piękna jest, bo jeszcze jest tak wielu pięknych jej mieszkańców, którzy z Bogiem i dla Boga żyją, a Matka Najświętsza jest ich Królową!

Wielkie słowa uznania kierujemy do tych osób, które uczestniczyły w przygotowaniu Dożynek. Wykonały naprawdę wielką pracę i trzeba im za to pięknie podziękować. Te podziękowania składamy na ręce pani Justyny Michalec, dyrektorki Gminnego Centrum Kultury w Józefowie nad Wisłą, która najwięcej włożyła pracy i trudu w tegoroczne Dożynki. Dziękujemy!!!

W podziękowaniach trzeba podkreślić i wyróżnić pana Kazimierza Jodłowskiego, który z niewątpliwym kunsztem muzycznym połączonym z pokorą już wiele lat przygotowuje oprawę muzyczną na uroczystości państwowe i kościelne, i w nich aktywnie uczestniczy. Pełni również posługę organisty w parafii Prawno i Rybitwy. Dziękujemy!!!

Nasze podziękowania przesyłamy panu Marcinowi Śluzik z Lublina, który kolejny już rok zapowiada i prowadzi program dożynkowy. Bez wątpienia czyni to bardzo dobrze i w takim miłym swoim stylu, z którego szczególnie zadowolone są dzieci. Potrafi dostosować się do każdej sytuacji, dobry kontakt ze wszystkimi, kultura osobista, humor i jakże cenne informacje o życiu kulturalnym naszej Gminy, które nam przekazuje podczas prezentacji artystów. Dziękujemy!

Dziękujemy panom odpowiedzialnym za nagłośnienie. Bez waszej profesjonalnej pracy nie przeżylibyśmy dobrze tej i innych przez was obsługiwanych uroczystości.

Dziękujemy wszystkim, którzy przez swoje zaangażowanie i pracę przyczynili się do tego, że kolejne już Dożynki były tak dobrze zorganizowane i przeprowadzone.

Jeszcze raz, z wielkim podziwem i uznaniem, jak najpiękniej, dziękujemy wszystkim artystom dożynkowej sceny i wszystkim uczestnikom tegorocznych Dożynek Gminnych!

Życzymy wam wszystkiego dobrego i niech Bóg wam błogosławi!

W tym roku konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrały Studniska. Drugie miejsce uzyskał Mazanów-Michałów.

Administrator strony