Dożynki: Strona 1 | 2023 | 2022 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | Wcześniej

• Dożynki Parafialne

• Dożynki Gminne

Dożynki Parafialne 2018. Prawno.

26 sierpnia 2018 roku, tj. w niedzielę, odbyły się w naszym kościele Dożynki Parafialne przygotowane przez mieszkańców Chruślanek. Na Mszy św. o godz. 9.00, jak co roku, dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne zbiory i prosiliśmy o błogosławieństwo dla rodzin i na trud pracy w naszych gospodarstwach. Po Mszy św. przed kościołem był słodki poczęstunek przygotowany przez wiernych z Chruślanek. Poniżej zamieszczona jest homilia wygłoszona podczas Dożynek przez proboszcza parafii.

Homilia.

Najmilsi w Chrystusie Panu, mieszkańcy polskiej wsi nad Wisłą!

W piątek 10 sierpnia 2018 roku w naszych telefonach pojawił się komunikat: "Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek." I rzeczywiście pod wieczór pojawiły się, pędzące od południa czarne chmury, zapowiadające jakąś potężną nawałnicę. Wtedy zapaliłem gromnicę i przez wstawiennictwo Matki Bożej w modlitwie prosiłem Stwórcę: "Boże zachowaj nas od nieszczęścia i spraw, aby ta burza przeszła cicho i spokojnie. Ześlij też deszcz, aby nawodnił spragnioną ziemię." I modliłem się patrząc na kłębiące się groźne chmury i na konary drzew targane przez mocny wiatr. I ze zdziwieniem i ogromną wdzięcznością dla Boga widziałem, jak wszystko ucisza się, a potem przyszedł spokojny deszcz.

To jest niesamowite przeżycie wiary, gdy natychmiast widzimy owce modlitwy. Jak bardzo wtedy przybliżamy się do Boga!

Mówię o tym doświadczaniu duchowym Wam, mieszkańcom polskiej wsi, bo takie doświadczenie jest nam wszystkim potrzebne, abyśmy zrozumieli jaką potęgę zawiera w sobie ufna modlitwa płynąca z czystego serca. Taka modlitwa w tych niespokojnych i burzliwych czasach jest dla nas wręcz konieczna, bo tylko ona może zatrzymać ekspansję nagromadzonego zła w ludzkich sercach, a nawet je oczyścić i uświęcić.

W tym roku w szczególny sposób doświadczacie cierpienia od ludzi, którzy was jawnie okradają z trudu i mozołu ciężkiej pracy na roli. To są ludzie, których serca są brudne, stargane przez pychę i chciwość, dla których bogiem jest pieniądz i nic więcej. W oczach świata chcą kreować się na wielkich biznesmenów, a tak naprawdę to są biedni grzesznicy, jedynie godni litości i współczucia nad ich przyszłością. Postępują, jak ów bogacz z Ewangelii, który świetnie się bawiąc i dogadzając sobie pogardzał biednymi, wśród których był Łazarz. Znamy jego historię, jak po królewskim życiu i królewskim pogrzebie trafił do piekła.

Trzeba nam za tych ludzi modlić się, aby Bóg w ich sercach uciszył tę burzę chciwości i wszystkich innych grzechów, które opanowały ich dusze. Trzeba się za nich modlić, aby Bóg przemienił ich serca, aby przemienieni, skupując owoce polskiej ziemi i waszej pracy, a potem je przetwarzając i sprzedając, stali się waszymi prawdziwymi przyjaciółmi, autentycznie kochającymi Boga i bliźniego.

Trzeba nam też koniecznie modlić się o światło Ducha Świętego dla rządzących.

Trzeba nam modlić się za nas, przede wszystkim o dar żywej wiary w naszych czystych sercach, bez żadnych powątpiewań, ponieważ mając prawdziwą wiarę, można wszystko uprosić u Boga, Który jest! Amen.

Dożynki Gminne 2018. Basonia.