1/31 | Blisko Boga. Gdy nasze serca są czyste jak kryształ, gdy wola Boża jest naszą wolą i gdy wszystko czynimy z miłości do Jezusa i Maryi, nasz świat zmienia się w kwitnący ogród z niebieskiej krainy. Wtedy pod opieką Maryi nieustannie doświadczamy bliskości Boga, Jego błogosławieństwa i darów z nieba.

  • 100-lecie Szkoły
  • Historia Szkoły

100-lecie Szkoły w Kijanach

W sobotę, 8 czerwca 2013 roku obchodziliśmy uroczystość 100-lecia naszej Szkoły w Kijanach. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w naszym kościele parafialnym. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. kan. Stanisław Koproń (jeden z czterech znanych kapłanów - absolwentów naszej Szkoły). Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Lucjan Marcinkowski (proboszcz parafii Kijany) i neoprezbiter ks. Artur Hodur (najmłodszy ksiądz - absolwent naszej Szkoły, pochodzący z Kociej Góry, parafia Zezulin).

Po Mszy św. na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników Szkoły zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Dalsze obchody Jubileuszu odbywały się na terenie Szkoły w Kijanach.

do góry

Historia Szkoły w Kijanach

1913. Ziemianin lubelski, Erazm Plewiński zapisał Lubelskiemu Towarzystwu Rolniczemu 10 tys. rubli oraz 328 morgów 240 prętów gruntu w majątku Felin, z przeznaczeniem na zorganizowanie szkoły i kursów rolniczych dla miejscowej ludności. W tym wydarzeniu mają miejsce początki Szkoły Rolniczej w Kijanach.

1914. W dniu 21 kwietnia z dochodów płynących z zapisu dokonanego przez Erazma Plewińskiego, Lubelskie Towarzystwo Rolnicze zakupiło od Henryka Wiercieńskieg parcelę ziemską Kijany-Dwór o powierzchni 49 morgów 186 prętów, wraz z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi.

Od tego czasu w Kijanach była prowadzona 5-miesięczna Szkoła Rolnicza dla synów drobnych rolników oraz kursy hodowlane dla rolników. Zajęcia lekcyjne były prowadzone w pałacu Sonnenbergów (wybudowany po 1880 r.) w okresie zimowym tj. od 1 listopada do 1 kwietnia. Do Szkoły Rolniczej była przyjmowana młodzież, która ukończyła 17 lat i 4 klasy Szkoły Początkowej. Młodzież zamieszkiwała w internacie.

W Szkole odbywały się zajęcia teoretyczne wraz z przedmiotami ogólnokształcącymi oraz zajęcia zawodowe jak: rolnictwo, ogrodnictwo, weterynaria, hodowla zwierząt, organizacja gospodarstw, rachunkowość gospodarcza, pszczelarstwo, higiena, spółki i stowarzyszenia, prawo gminne.

Pierwszym dyrektorem Szkoły został Adam Dorot.

1917. Centralne Towarzystwo Rolnicze w Warszawie podnosi stopień organizacyjny Szkoły Rolniczej w Kijanach nadając jej nazwę: Półtoraroczna Szkoła Rolnicza imienia Erazma Plewińskiego. Rok szkolny był podzielony na 3 okresy, z których każdy kończył się egzaminami i repetycjami. Od 1918 roku dyrektorem Szkoły był Tadeusz Sarzyński. Szkoła posiadała już swoją bibliotekę.

1922. Nauka w Szkole trwa dwa lata. Zostały rozszerzone przedmioty ogólnokształcące i zawodowe. Wprowadzono też praktykę, która odbywała się w gospodarstwie szkolnym. Przedmioty zawodowe zostały rozszerzone o półroczny kurs z nasiennictwa, maszynoznawstwo rolnicze, melioracje rolne, mleczarstwo, rybactwo, ekonomia społeczna, warzywnictwo, szkółkarstwo, pożarnictwo, nauka o ustroju państwa. Zajęcia praktyczne odbywały się w następujących działach: gospodarstwo rolne, gospodarstwo podwórzowe, gospodarstwo ogrodniczo-pszczelarskie, warsztaty z uwzględnieniem stolarstwa z kołodziejstwem, koszykarstwa i kowalstwa.

1923. W maju utworzono Związek Sąsiedzki Szkół Rolniczych Ziemi Lubelskiej z ośrodkiem w Kijanach. Należały do niego Szkoły w następujących miejscowościach: Kijany, Janowice, Nałęczów, Okszów, Sitno, Stara Wieś, Teodorówka. W tym czasie pojawia się gazetka szkolna pod nazwą „Wspólna Praca”. Kolejne dwa numery gazetki szkolnej przyjęły nazwę „Kijańczyk”.

1926. W marcu pożar zniszczył gmach szkoły. Przy gaszeniu pożaru zginęło dwóch strażaków.

1927. Staraniem Lubelskiego Towarzystwa Rolniczego, którego prezesem był hrabia Juliusz Stadnicki, odbudowano gmach pałacu. Młodzież Szkoły w czasie trwania odbudowy uczyła się w pomieszczeniach zajmowanych przez Szkołę Powszechną. Do prowadzenia praktycznej nauki zawodu służyło gospodarstwo o powierzchni ogólnej 28 morgów.

1934. Do Kijan została przeniesiona 3-letnia Średnia Szkoła Ogrodnicza, która od chwili swego powstania (5 września 1925 r.) nie posiadając własnej siedziby, korzystała z pomieszczeń Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Fakt ten podwyższył rangę Szkoły i zmienił jej profil, zwłaszcza na odcinku gospodarczym. Trzy lata później utworzono 3-letnie męskie Gimnazjum Ogrodnicze.

1935. W marcu dyrektorem Szkoły został Michał Mościcki posiadający wyższe wykształcenie przyrodnicze i odbytą praktykę zagraniczną. W tym czasie Szkoła osiągnęła wysoki poziom nauczania, gdyż w jej gronie na 22 nauczycieli aż 20 posiadało wyższe wykształcenie kierunkowe.

1939. Rozwój Szkoły przerwała II wojna światowa. Lekcje, które rozpoczęły się we wrześniu zostały przerwane 30 listopada tegoż samego roku. Zarządzeniem władz okupacyjnych Szkoła została zamknięta, a jej majątek przekazany do Ligenschaftu Jawidz. Jednak przerwa nie trwała długo. Władze okupacyjne zorganizowały szkolnictwo rolnicze i ogrodnicze zarządzeniem z dnia 18 grudnia 1940 roku, wprowadzając jednoroczne szkoły „Staatliche Gzartnerschule” oraz dwuletnie tzw. Wyższe Szkoły Ogrodnicze „Staatliche Gzartenbaschule”. Do pierwszej klasy przyjmowano kandydatów po ukończeniu 16 lat i odbyciu praktyki ogrodniczej, a do drugiej – po 1-rocznej Szkole Ogrodniczej pierwszego stopnia i ukończeniu 18 lat. Kierownictwo tych Szkół objął Jarosław Urbański - biolog, płynnie znający język niemiecki (po II wojnie profesor UAM). Plan nauczania narzuciły władze okupacyjne, ale językiem wykładowym był język polski. W całym Generalnym Gubernatorstwie istniały tylko 4 szkoły dwuletnie: w Kijanach, Tarnowie, Ursynowie k. Warszawy i Lwowie - z ukraińskim językiem wykładowym. Nauczanie przedmiotów humanistycznych takich jak: historia, język polski czy geografia było surowo zakazane. Jednak uczono ich potajemnie w kompletach organizowanych przez dr Bronisławę Lindert, inż. Marię Józefowicz i mgr Jana Wiśniewskiego. Do szkoły uczęszczało od 60 do 70 chłopców.

1944. 22 lipca ze względu na działania wojenne praca Szkoły została zawieszona.

1945. We wrześniu w Kijanach powstało Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum Rolniczo-Ogrodnicze. Nauka odbywała się w okresie 3 lat. Funkcję dyrektora pełnił Zbigniew Nowosławski. W wyniku reformy rolnej i rozparcelowaniu majątku ziemskiego w Jawidzu, Szkoła otrzymała dodatkową ziemię.

1947. Gimnazjum zostało przekształcone w trzyletnie Liceum Ogrodnicze I stopnia. Dyrektorem został Stanisław Dębniak.

1948. Liceum Ogrodnicze zostaje przekształcone na 4-letnie Technikum Sadowniczo-Szkółkarskie.

1950. Technikum Sadowniczo-Szkółkarskie zastaje zamienione na 4-letnie Technikum Rolnicze. Dyrektorem Szkoły był Ludwik Halicki (1948-1953).

1957. Oddano do użytku internat na 120 osób.

1958. Szkoła wróciła do swego dawnego profilu kształcenia jako 5-letnie Technikum Ogrodnicze. Dyrektorem Szkoły został Stanisław Fenert - poseł na Sejm PRL. W tym czasie nastąpił dalszy rozwój bazy kształcenia. Zakończono budowę nowoczesnej obory. 27 czerwca odbył się pierwszy zjazd absolwentów Szkoły.

1959. Komitet Rodzicielski ufundował sztandar Szkoły.

1967. Na wniosek dyr. Zygmunta Flisa (pełnił tę funkcję do 1966 r.) utworzony został dział kształcenia zaocznego w specjalności ogrodniczej i rolniczej z programem szkoły średniej.

1969. Nowym dyrektorem Szkoły został Stanisław Koziej, który zastąpił na tym stanowisku Stanisława Majewskiego. W lipcu 1970 r. Ministerstwo Rolnictwa zatwierdziło projekt rozbudowy szkoły, opracowany przez zastępcę dyrektora Andrzeja Krzysiaka. Projekt obejmował budowę nowej szkoły z salą gimnastyczną, internatu ze stołówką, domu nauczyciela i kotłowni.

1971. 30 maja wmurowano akt relekcyjny szkoły, a nowe obiekty zostały oddane do użytku w roku szkolnym 1974/1975.

1977. 18 sierpnia kurator Oświaty i Wychowania w Lublinie powołał zbiorczy Zakład Szkolny o nazwie Zespół Szkół Rolniczych w Kijanach, któremu podlegały szkoły filialne w: Niemcach, Łęcznej, Ludwinie, Milejowie, Firleju, Woli Sernickiej i Ostrowie Lubelskim.

1983. Funkcję dyrektora Szkoły pełnił Szymon Kowalski.

1984. Dyrektorem Szkoły w Kijanach została Maria Bielak. W tym okresie rozpoczęto budowę trzech bloków mieszkalnych dla pracowników oraz rozbudowano internat żeński wraz z zapleczem lekarsko-dentystycznym. Przeprowadzono również modernizację szklarni z dobudową części dydaktycznej oraz wybudowano oczyszczalnię ścieków. Wymieniono stary park maszynowy i nawiązano współpracę z NRD i Węgrami, gdzie młodzież mogła odbywać praktykę.

1990. Rada Pedagogiczna wybrała Tadeusza Chołyka na dyrektora Szkoły.

1991. W wyniku przeprowadzonego konkursu funkcję dyrektora Szkoły objął Zbigniew Szumiło. W tym czasie nastąpił dalszy rozwój Szkoły.

1992. Zostają utworzone nowe kierunki kształcenia: Liceum Zawodowe o specjalności wiejskie gospodarstwo domowe oraz Liceum Ogólnokształcące. We wrześniu wznowiono wydanie „Kijańczyka”, który jest organem prasowym samorządu uczniowskiego.

1994. W dniach 11-12 czerwca odbył się zjazd absolwentów z okazji 80-lecia Szkoły.

1997. Zostaje utworzone Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego.

1998. Powstaje Liceum Agrobiznesu. 1 grudnia decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej powołano w Kijanach Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego.

2000. Powstaje Technikum Technologii Żywienia.

2004. W dniu 1 lutego funkcję dyrektora Szkoły - po wygranym konkursie - objął Jan Trojak, który w poprzednich latach bardzo dużo wniósł w rozwój Szkoły.

2005. 1 września powrócono do nazwy - Zespół Szkół Rolniczych w Kijanach w skład, którego weszły: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego.

2013. W dniach 8-9 czerwca odbył się zjazd absolwentów z okazji 100-lecia Szkoły.

W Szkole działa między innymi Szkolny Klub Sportowy „Wigor”, zespół ludowy „Halka” oraz liczne koła zainteresowań. Obecnie kształci się 947 uczniów w systemie dziennym i 200 w systemie zaocznym. Szkołę w jej historii opuściło ok. 10 tys. absolwentów.

do góry