2/10 | Kijany, lato 1984. Widok z wieży kościoła.

3/10 | Tablica informacyjna o parafii. (wykonał ks. Wiesław Podlodowski)
4/10 | Kijany, 16-07-2013. Odpust parafialny. Kapłani (od lewej): ks. Paweł Kuzioła, ks. Kazimierz Podstawka, ks. Krzysztof Piskorski.
5/10 | Kijany, 16-07-2013. Odpust parafialny ku czci Matki Bożej Szkaplerznej.
6/10 | Kijany, 16-07-2013. Odpust parafialny. Procesja eucharystyczna.
7/10 | Kijany, 16-07-2013. Odpust parafialny. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
8/10 | 103-105. 14 października 1990. Kijany. Wizytacja parafii.
9/10 | 21 października 1990. Poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej Zdzisławowi Brońskiemu. Celebrans - ks. Mieczysław Brzozowski
10/10 | 16 czerwca 1960 roku. Procesja Bożego Ciała w parafii Kijany.

  • Kronika, wstęp
  • Historia parafii
  • Najważniejsze fakty

Kronika parafii Kijany. Wstęp

Przeglądając w wolnym czasie archiwum parafialne, uderzało mnie to, że można tam znaleźć dużo wiadomości historycznych odnoszących się do kościoła i parafii w Kijanach. Brak jednak zawartym tam materiałom jakiejkolwiek systematyzacji, wobec czego chcąc poznać dawne dzieje parafii Kijany trzeba z wielkim nakładem czasu i cierpliwości szperać po różnych starych księgach, które ze względu na swe dawne pochodzenie są często trudne do rozczytania (XVI, XVII w.). Mając na względzie dobro i wygodę oraz oszczędność czasu przez przyszłe pokolenia kapłańskie, którym z woli Bożej przyjdzie pracować w tej parafii, postanowiłem dołożyć trochę wysiłku i w.w. luźne wiadomości zebrać w jedną uporządkowaną całość, pt. "Kronika parafii Kijany". Zastrzegam się, że praca ta nie jest ścisłą naukową monografią, lecz raczej wiadomości historyczne zebrane w formie kroniki. Wiadomości zamieszczone w tej kronice czerpałem przeważnie dawnych ksiąg, znajdujących się obecnie w archiwum parafialnym.

Następnie wiadomości szczególnie z ostatnich lat czerpałem z zapisków osobistych i urzędowych (np. księgi ogłoszeń parafialnych) ks. Kazimierza Sitkowskiego - proboszcza parafii Kijany (1939-1957) oraz z Księgi inwentaryzacyjnej zaprowadzonej przez ks. Bronisława Wasyla. Na końcu Kroniki umieściłem spis proboszczów i wikariuszy pracujących przy parafii Kijany prawie od samych początków jej istnienia. Jest to zasługa ks. Wincentego Pawelca, obecnego Dziekana dekanatu Turobin, a wikariusza parafii Kijany od roku 1913-1916, który sporządził go na podstawie nie znanych dzisiaj źródeł i doprowadził do roku 1916. Spis ten uzupełniłem i wyprowadziłem na bieżąco na podstawie relacji pana Wacława Okonia - miejscowego zakrystiana, który te funkcje pełni od roku 1927.

Moim pragnieniem jest, aby w przyszłości nowi Księża Proboszczowie, którzy będą pracować w parafii Kijany zechcieli dołożyć trochę trudu i sami, albo przez upoważnioną do tego osobę zapisywać na bieżąco ważniejsze wydarzenia, mające wpływ ma sytuację parafii lub kościoła, kreśląc w ten sposób "na żywo" obraz parafii Kijany.

Za ten trud będą wdzięczni szczególnie ci Księża, którzy w przyszłości po raz pierwszy staną na ziemi Kijańskiej jako jej pasterze. Nie znając okolicy, ani ludzi z pewnością duży okres czasu musieliby poświęcać na tzw. poznawanie nowej parafii. Kronika, wydaje mi się ten czas trochę skróci, tak że szybciej i łatwiej znając dzieje parafii będą magli naszkicować plan swej działalności duszpasterskiej w tej parafii.

Ks. Jan Pucicki - wikariusz parafii Kijany.

Kijany, dnia 15 września 1960 roku.

do góry

Historia parafii

Historia parafii swój początek wiąże z kościołem w Nowogrodzie. Wzmianka o tym umieszczona jest w „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” Jana Długosza.

W dokumencie pod rokiem 1325 występuje wzmianka o istnieniu parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Nowogrodzie (wieś koło Kijan). W okresie reformacji w jej granicach pojawili się luteranie posiadający tu swój zbór do lat trzydziestych XVII wieku. Kościół w Nowogrodzie został zamieniony na zbór kalwiński. Prawdopodobnie, kiedy kościół powrócił ponownie do użytkowania przez katolików, został spalony przez innowierców. Wobec powyższego w 1598 roku Piotr Czerny z Witowic, właściciel Zawieprzyc postanowił zbudować nowy drewniany kościół w Kijanach. Parafię przeniesiono z Nowogrodu do Kijan, z zachowaniem tego samego terytorium. Została ona uposażona przez Piotra Czernego w ziemię i wolny wyrąb w lesie. Fundacja ta została powiększona na początku XVII wieku przez Stanisława Czernego.

8 stycznia 1599 roku kardynał Jerzy Radziwiłł aktem erekcyjnym powołał nową parafię pod wezwaniem świętej Anny w Kijanach. Akt erekcji parafii zachował się w oryginale do dnia dzisiejszego. Jest to pergamin, z pieczęcią woskową, umocowaną na jedwabnej nitce. Zachował się również dokument nadania ziemi dla parafii przez Stanisława Czernego syna Piotra z roku 1626. Obydwa te dokumenty zostały przekazane 19 stycznia 1989 r. do Archiwum diecezjalnego w Lublinie.

W życiu religijnym pewną rolę odgrywały bractwa (między innymi od XVIII wieku Bractwo Szkaplerzne). Przy parafii istniała biblioteka (zachowała się część księgozbioru - księgi liturgiczne i rozprawy z różnych dziedzin).

Ze względu na bardzo rozległy teren, już na początku XVII wieku w parafii pracował wikariusz. Funkcjonowała tu także szkoła prowadzona przez rektora. Wizytacje z XVII wieku wspominają o szpitalu dla 5 ubogich. Istniał on jeszcze w XIX wieku.

Już w XVIII wieku, uwzględniając rozległy obszar parafii, planowano stworzyć kościół filialny przy kaplicy zamkowej w Zawieprzycach. Zamiar ten zrealizowano dopiero po 200 latach, zaś w 1982 roku utworzono tu samodzielny ośrodek duszpasterski. Do XIX wieku parafia należała do dekanatu parczewskiego, następnie do lubartowskiego, zaś w XX wieku znalazła się w dekanacie łęczyńskim. Od 1994 roku funkcjonuje w granicach dekanatu Lublin-Podmiejski.

Do końca XIX wieku na terenie parafii istniał jeszcze jeden kościół filialny w Łuszczowie. W XVII wieku kościół ten przyłączono do parafii bystrzyckiej. W 1899 roku Łuszczów stał się samodzielną parafią.

W 1922 roku wieś Krzczeń podłączono do parafii Rogóźno.

W 1991 roku erygowano parafię przy dotychczasowej kaplicy filialnej w Zezulinie

Na terenie parafii znajdują się liczne krzyże przydrożne i kapliczki, między innymi krzyż zabytkowy przy drodze do Nowogrodu, w Kijanach i w Spiczynie. W Spiczynie zachowały się ponadto kapliczki przydrożne: murowana z XIX wieku z rzeźbą św. Floriana, drewniana z połowy XIX wieku z obrazem Matki Bożej i murowana z 1957 roku (wybudował ją Piotr Brodzik). W Stoczku są 3 drewniane kapliczki (w jednej zabytkowa figurka Chrystusa Frasobliwego). W Ziółkowie znajduje się kapliczka przydrożna z przełomu XIX i XX wieku, murowana z cegły z rzeźbą ludową Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Cmentarz grzebalny został założony jeszcze w XVIII w. Na cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Skłodowskich (z tej rodziny pochodziła Maria Skłodowska-Curie).

Archiwum parafialne przechowuje między innymi księgi metrykalne od 1725 roku, wizytacje od 1781 roku, kronikę oraz stare księgi świadczące o kulcie Matki Bożej Kijańskiej.

Parafia jest znanym ośrodkiem kultu maryjnego. W wielkim ołtarzu kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Kijańskiej, słynący łaskami i czczony przez ludność nie tylko miejscową, ale również okoliczną. Kult ten sięga dawnych wieków. Świadczy o tym nie tylko tradycja, ale również zachowane dokumenty (między innymi w archiwum parafii w Kijanach jest księga prowadzona od 1726 roku). Każde święto ku czci Matki Bożej Kijańskiej gromadzi liczne rzesze wiernych.

Odpusty:

1. Matki Bożej Szkaplerznej (16 lipca)

2. Świętej Anny - Matki NMP (26 lipca)

3. Świętego Kajetana (7 sierpnia).

Miejscowości należące do parafii:

Januszówka, Karolin, Kijany, Ludwików Dolny, Ludwików Górny, Nowogród Kolonia, Nowogród Wieś, Radzic Nowy, Radzic Stary, Spiczyn, Stawek Kolonia, Stawek Wieś, Stoczek, Wólka Nowa, Zawieprzyce, Ziółków.

do góry

Najważniejsze fakty z dziejów kościoła i parafii

1598 – zbudowanie drewnianego kościoła w Kijanach przez Piotra Czernego podstolego lubelskiego, właściciela Kijan.

1599 – ustanowienie parafii Kijany, dekretem biskupa krakowskiego Jerzego Kardynała Radziwiłła, który jako patronkę obrał św. Annę.

XVII/XVIII – rozwój kultu Matki Bożej Kijańskiej i związanego z nim pielgrzymowania do Kijan, jako znaczącego ośrodka pątniczego na terenie Lubelszczyzny - liczne łaski otrzymywane za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny.

1633 – ozdobienie obrazu Matki Bożej Kijańskiej pozłacanymi koronami ufundowanymi przez społeczeństwo Lublina.

1639-59 – dobudowa do drewnianego kościoła z prawej strony kamiennej kaplicy i umieszczenie w niej obrazu Matki Bożej; z lewej strony drewnianej kaplicy Krzyża Świętego - przez proboszcza Bartłomieja Bernatowicza.

1672-79 – odbudowa i modernizacja na zlecenie Atanazego Miączyńskiego, właściciela Zawieprzyc, Zamku wraz z kaplicą w pobliskich Zawieprzycach przez znanego architekta Tylmana z Gameren.

1683 – śluby przed cudownym obrazem Matki Bożej Kijańskiej złożone przez Atanazego Miączyńskiego udającego się, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego z odsieczą Wiedniowi przeciw Turkom, że gdy szczęśliwie powróci, postawi w Kijanach murowany kościół i obraz Matki Bożej umieści w wielkim ołtarzu.

1686 – rozpoczęcie realizacji ślubowania po szczęśliwym powrocie z wojny z Turkami, w której Atanazy Miączyński zasłynął jako zwycięski pułkownik jazdy, a także obrońca osoby króla. Jego czyny wojenne uznane zostały przez Cesarza Austrii nadaniem mu tytułu Hrabiego Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

1723 – zakończenie budowy murowanego kościoła przez Piotra syna Atanazego.

1726 – objęcie parafii przez ks. Michała Bobrykiewicza, który zainicjował uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej, jako główne święto parafialne, dając początek odbywającym się od 1730 roku corocznym odpustom maryjnym.

1745 – konsekracja nowego kościoła pod wezwaniem św. Anny przez biskupa Michała Kunickiego.

1885 – papież Leon XIII uczynił kijański ołtarz główny ołtarzem uprzywilejowanym.

1911 – rozbudowa kościoła staraniem ks. proboszcza Ignacego Jaworowskiego; wydłużenie głównej nawy, budowa stylowej wieży oraz dzwonnicy.

1926 – gruntowna renowacja kościoła w okresie działalności ks. Macieja Wojtowicza.

1939 – uszkodzenie kościoła przez wojska niemieckie w czasie działań wojennych i zorganizowanie przez ks. proboszcza Kazimierza Sitkowskiego zabezpieczenia kościoła przed ruiną na okres wojny.

1946-57 – odbudowa kościoła po zniszczeniach wojennych kierowana przez ks. Kazimierza Sitkowskiego.

1982-85 – liczne prace prowadzone przez ks. proboszcza Mieczysława Bochenka nad przygotowaniem świątyni kijańskiej do przyjmowania licznych pielgrzymów z dekanatu łęczyńskiego i okolic.

1988 – początek przeprowadzenia gruntownych prac konserwatorskich nad przywróceniem dawnej świetności ołtarzom przez ks. proboszcza Lucjana Marcinkowskiego.

do góry