Zmarli

Proszę wszystkich wiernych o modlitwę za swoich bliskich zmarłych. Nie zapomnijmy o tych,
którzy jeszcze nie tak dawno byli razem z nami, a już ich nie ma wśród żyjących.

Matka Boża o zmarłych

1. Wiele dusz przebywa w czyśćcu od dawna, gdyż nikt za nie się nie modli.

2. W czyśćcu są dusze, które żarliwie modlą się do Boga, ale za które nie modli się na ziemi już żaden krewny ani przyjaciel. Bóg pozwala im korzystać z modlitw innych osób.

3. Zdarza się, że Bóg pozwala duszom w czyśćcu przejawiać swą obecność w różny sposób wobec bliskich na ziemi, aby przypomnieć ludziom o istnieniu czyśćca i uzyskać od nich modlitwy do Boga.

4. Wzywam was, byście codziennie modlili się za dusze w czyśćcu cierpiące. Każdej duszy potrzebna jest modlitwa i łaska, by dotarła do Boga i Bożej miłości.

5. Pamiętajcie o waszych zmarłych. Sprawiajcie im radość ofiarowując Mszę św. w ich intencji.

6. Dusze czyśćcowe czekają na wasze modlitwy i na wasze ofiary.

7. Najwięcej dusz opuszcza czyściec wcale nie w Dniu Zmarłych, ale w dzień Bożego Narodzenia.

• Ogłoszenia
  • Już odeszli
  • Portal genealogiczny

Cmentarz - miejsce święte

Zachowajmy czystość! Cmentarz to miejsce poświęcone!

Na naszym cmentarzu, pod kamiennymi płytami spoczywają doczesne szczątki bliskich i dalszych nam osób. Tu kończy się ziemskie życie i wieczność się zaczyna. Tu zmarli czekają na naszą pomoc duchową. Tak bardzo pragną, aby to miejsce było przez nas uświęcone modlitwą i czyste.

Niech zmarli poczywają w pokoju w miejscu czystym i świętym!

Niech się cieszą ofiarą Mszy św. za nich złożoną. Niech się radują Komunią św. w ich intencji przyjętą, naszym różańcem i naszą modlitwą. Niech doświadczą mocy odpustów, uczynków miłosierdzia i jałmużny. Niech się cieszą świadectwem naszej wiary i naszą pomocą duchową.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie!

Porządki na grobach naszych bliskich

Pamiętajmy o tym, aby nie zostawiać swoich śmieci na cmentarzu ani wokół niego! Prosimy, aby to wszystko co już przestało się nam podobać na grobach naszych bliskich, tak jak przynieśliśmy na ich groby, tak też zabierzmy ze sobą do domu!

Tym, którzy tak czynią, okazując w ten sposób szacunek dla zmarłych, cmentarza i tutejszej parafii z serca bardzo dziękujemy. Niech za to w dowód wdzięczności wasi bliscy zmarli wyjednają wam u Boga potrzebne łaski!

I jeszcze jedno. Zapewne zmarli są bardzo zasmuceni, gdy ich bliscy żyjący pracują w niedzielę przy sprzątaniu grobów. Nie czyńmy tego i nie róbmy przykrości zmarłym naśladując biednych grzeszników! Pamiętaj, abyś dzień święty święcił!

Odeszli do wieczności

Odeszli na zawsze. Już ich zabraknie wśród nas żyjących, bo odeszli na zawsze, i nie usłyszymy ich głosu, i pozostanie po nich puste miejsce przy stole, i nieutulony żal, że tak późno zaczęliśmy ich kochać.

Boże, daj nam wiarę, że ich śmierć ma sens, że nie trzeba ich żałować, że gdziekolwiek są myślą o nas, bo przecież są z nami choć w innej postaci. I przekonaj, że tak ma być, że po ich głosach wciąż drży powietrze, że odeszli po to aby żyć i tym razem będą żyć wiecznie, bo tak wielu z nich w Twojej łasce odchodząc z tego świata, przekroczyli bramę życia i śmierci z nadzieją zmartwychwstania. Dobry Jezu, daj naszym zmarłym miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła, a nam żyjącym daj miłość do konfesjonału i ołtarza, abyśmy w chwili naszej śmierci byli z Tobą, czyści i święci! Amen.

Czyściec

Za pośrednictwem Kościoła Bóg mówi wyraźnie: po śmierci dusze będą oczyszczone przez kary oczyszczające (Sobór Florencki) i istnieje ogień czyśćcowy (Sobór Trydencki). Wiary o tym kościół nie opiera tylko na zdaniu z Pisma św. - Jest rzeczą świętą i zbawienną zanosić ofiary pokutne za zmarłych, aby uwolnieni zostali ze swych grzechów. (2 Mach. 12,46), ale także przypomina surową przypowieść Zbawiciela o więzieniu, z którego nikt nie wyjdzie zanim nie spłaci swego długu do ostatniego grosza. (Mt. 5,25; Łk. 12,58). Św. Paweł także przypomina, że są dusze, które tylko jak przez ogień zostaną uratowane (1 Kor. 3,15).

Dusze już nie mogą tak jak na ziemi zadośćuczynić Bożej Sprawiedliwości przez dobre uczynki. Biskup Keppler z Rottenburga, wielki kaznodzieja i orędownik dusz czyśćcowych trafnie powiedział: w czyśćcu zegar zawsze bije tak samo - cierpieć - czekać, cierpieć - czekać!

Św. Augustyn poucza nas, że kary i cierpienia dusz czyśćcowych gorsze są niż męki męczenników. To potwierdza cierpiący w czyśćcu brat św. Magdaleny de Pazzis: męczarnie męczenników są wobec cierpień czyśćcowych miłą rozrywką.

Portal genealogiczny „Lubelskie korzenie”

Istnieje portal internetowy https://lubgens.eu/portal.php, na którym można znaleźć metryki chrztów, ślubów i zgonów z wszystkich parafii istniejących na Lubelszczyźnie w XIX wieku.

Pod zakładką https://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=1053 można odnaleźć konkretną parafię, otworzyć ją i sprawdzić jakie lata są już zindeksowane i przede wszystkim odszukać metryki swoich przodków.