Kijany. III Archidiecezjalna
Pielgrzymka Apostolatu Margaretka
Kijany, 11 maja 2024.
III Archidiecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Margaretka
W tym roku Pielgrzymka Apostolatu Margaretka miała miejsce w naszym kościele w Kijanach. Uczestniczyli w niej wierni Apostolatu z wielu parafii Archidiecezji Lubelskiej. Przewodniczył jej ks. bp Józef Wróbel. Było też dziewięciu kapłanów i diakon. Wszystkich przybyłych powitał ks. proboszcz Piotr Melko. W czasie Mszy św. w homilii ks. biskup zachęcał wszystkich modlących się za kapłanów do jeszcze gorliwszej modlitwy ponieważ ataki na kapłanów coraz bardziej nasilają się.
Na zakończenie Mszy św. ks. Bartłomiej Zwoliński złożył świadectwo mocy modlitwy Apostolatu Margaretka. Ks. Wiesław Podlodowski w imieniu wszystkich kapłanów ogarniętych modlitwą Apostolatu Margaretka podziękował za dar modlitwy.
Przed Mszą św. był Różaniec za kapłanów, zaś po Niej kolejne nabożeństwo Apostolatu. Całość prowadził Archidiecezjalny Moderator Apostolatu Margaretka ks. Łukasz Walawski, wikariusz naszej parafii.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przy starym wikariacie.
Słowo podziękowania, ks. Wiesław Podlodowski.
Bądź pozdrowiona Matko Najświętsza, Matko Kapłanów. Bądź pozdrowiona Pani Kijańska w tym wizerunku w głównym ołtarzu.
W imieniu kapłanów pochodzących z tej parafii i wszystkich kapłanów ogarniętych waszą modlitwą wspólnoty Apostolatu Margaretek, na ręce wszystkich tu obecnych składam jak najpiękniejsze podziękowanie za waszą bezcenną modlitewną pomoc w naszej pracy duszpasterskiej i kapłańskim uświęcaniu się. Dziękujemy wam za codzienną koronkę do Ducha Świętego i zamawiane Msze św. za nas kapłanów. Ja osobiście zawsze odczuwam waszą modlitwę i bardzo ją sobie cenię, bo to ona pomaga mi w codziennej rzeczywistości duszpasterskiej. Wszystkim Bóg zapłać! Proszę, abyście te podziękowania zanieśli do swoich parafii i przekazali je wszystkim modlącym się za kapłanów.
Dziękuję mojej bratowej Wiesławie Podlodowskiej z Kijan Kościelnych za te 11 Margaretek i Kółka Różańcowe, które założyła i prowadzi. Bóg zapłać!
Dziękuję ks. Łukaszowi Walawskiemu, wikariuszowi z Kijan, za podjęcie się moderacji Apostolatu Margaretek w Archidiecezji Lubelskiej. To wielki zaszczyt prowadzić tych, którzy modlą się za kapłanów. Bóg zapłać!
Ks. Piotrowi Melko, miejscowemu proboszczowi, dziękujemy za przyjęcie nas i wspieranie tej wspaniałej inicjatywy zawartej w Margaretkach. Bóg zapłać!
Na koniec zostawiłem te najważniejsze podziękowania - dla naszych biskupów.
Drogi nam, księże biskupie Józefie, dziękujemy Ci, że jesteś z nami i swoją apostolską obecnością połączoną z modlitwą utwierdzasz nas wszystkich, że modlitwa za kapłanów jest ogromnie ważna w Kościele Jezusa. Dziękujemy Ci, za twoje ciepło, serdeczność, pokorę i miłość do wiernych, i za Twoje mądre nauki połączone z modlitwą. Bóg zapłać!
Prosimy Cię też, abyś od nas wszystkich raz jeszcze podziękował Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi za aprobatę i błogosławieństwo dla Margaretek. Wraz z pamięcią modlitewną przesyłamy także pozdrowienia dla pozostałych naszych biskupów.
▲ do góry
Apostolat Margaretka
w parafii pw. św. Anny Kijanach
2024.05.18. To dla nas wielki zaszczyt, że ks. abp Stanisław Budzik mianował naszego wikariusz parafii Kijany - ks. Łukasza Walawskiego na moderatora Apostolatu Margaretek w Archidiecezji Lubelskiej.
Szczęść Boże w tej pięknej i jakże ważnej posłudze.
2024.05.11. W naszej parafii jest 11 Margaretek. Modlimy się za kapłanów: ks. Lucjana, ks. Marcina, ks. Wiesława, ks. Bartka, ks. Pawła, ks. Kazimierza, ks. Józefa i innych. Codziennie modlimy się koronką do Ducha Świętego. W tej grupie modlących się jest 35 osób. Głównie są to osoby z Kijan, Januszówki, Wólki Nowej, Lublina, Lubartowa, Dęblina Ziółkowa i Jawidza. Są też zamawiane Msze św. za kapłanów, za których się modlimy oraz za żyjących i zmarłych kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii. Msze zamawiamy same jak również dołączają się osoby z róż.
2014. Margaretki i Kółka Różańcowe w naszej parafii
założyła i prowadzi Wiesława Podlodowska z Kijan, zelatorka. Dziękujemy!
▲ do góry
Historia Apostolatu
Modlitwy za Kapłanów Margaretka
Początki Apostolatu
Apostolat Margaretka (fr. „Le Mouvement des Marguerites”, ang. „The Daisy Movement”) został założony w Kanadzie 1 sierpnia 1981 roku przez panią profesor Louise Ward, za aprobatą miejscowego biskupa. Od samego początku jego patronką została Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Apostolat Margaretka, jak twierdzi założycielka, jest „duchową adopcją kapłana w modlitwie”.
Jako logo ruchu wybrana została margaretka czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę i posiada głęboką symbolikę. Margaretka jest zakorzeniona w glebie Kościoła i odżywiona życiem Ducha Świętego. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które są zobowiązane do modlitwy za konkretnego kapłana, każda z osób w jednym z siedmiu dni tygodnia. W centrum kwiatu wpisuje się imię i nazwisko kapłana, natomiast na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie modlitwy – każda osoba w jednym wybranym dniu tygodnia.
Obecnie Apostolat Margaretka, za zgodą diecezjalnych ordynariuszy istnieje w wielu krajach świata. Biskupi w Kanadzie uważają go za jeden z dziesięciu głównych ruchów w Kościele. „Ten ruch jest łaską dla naszego Kościoła” (bp Gilles Cazabon z diecezji Saint-Jérome). Apostolat Margaretka jest „niespodzianką Ducha Świętego” (bp Raymond Saint-Gelais z diecezji Nicolet).
Do rozwoju tego ruchu przyczynili się franciszkanie z medjugorskiej parafii. Ich świadectwo o mocy i znaczeniu tej modlitwy, wobec przybywających do Medjugoria pielgrzymów, pomogło w szybszym rozszerzenie się tej formy modlitwy na cały świat.
Rozwój w Polsce
W Polsce pierwsze Margaretki powstały już w 1998 roku jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Do ich liczebnego wzrostu przyczynił się także ogłoszony w 2009 roku przez papieża Benedykta XVI rok kapłański.
Ze względu na wzrastającą liczbę zaangażowanych osób i chęć wspólnotowej modlitwy za kapłanów, rozpoczęto organizowanie spotkań oraz pielgrzymek w różnych miejscach w Polsce (Kalwaria Zebrzydowska, Wysokie Koło i inne). Powstało też wiele stron internetowych, które propagują ideę modlitwy w Margaretkach.
Symbolem Apostolatu jest kwiat margaretki.
Ogólne zasady
Ruch osób modlących się za kapłanów “Le Mouvement des Marguerites” został założony w Kanadzie w 1981 roku przez panią profesor Louise Ward, przy aprobacie miejscowego biskupa. Tam też powstały pierwsze Margaretki. Zatem źródłem ogólnych zasad są kanadyjskie wytyczne.
Cele Apostolatu:
modlitwa za wybranego kapłana
troska o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą
współpraca między kapłanami i świeckimi
wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego
Logo Apostolatu
Jako logo ruchu wybrano margaretkę czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę. Roślina jest zakorzeniona w glebie Kościoła i odżywiona życiem Ducha Świętego. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za konkretnego kapłana. W centrum kwiatu wpisuje się imię kapłana, natomiast na płatkach imiona siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie modlitwy – każda w jednym, wybranym przez siebie dniu tygodnia.
Modlitwa
W Apostolacie Margaretka istnieje duża dowolność w wyborze modlitw. Louise Ward stwierdziła: „Każdy ‘płatek’ może modlić się w sposób, który najlepiej mu odpowiada, każdy na swój sposób. Ruch nie oferuje specjalnej formuły”. I podobnie: „Każdy człowiek jest niepowtarzalny. Każdy liść z drzewa jest wyjątkowy; każdy płatek śniegu, kropla wody, ziarnko piasku są wyjątkowe. Więc każdy znajdzie unikalny sposób. Bóg nie tworzy kopii. Różnorodność jest chwałą Ojca”. Zatem istnieje dowolność w przyjmowaniu modlitw przez różne Margaretki. Szanując wytworzoną przez lata praktykę, proponujemy modlitwę „O Jezu Boski Pasterzu…” oraz (według ustalenia przez grupę): dziesiątek Różańca lub Koronkę Pokoju lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub inną modlitwę.
Blankiety
Zewnętrznym znakiem przynależności do Apostolatu Margaretka jest otrzymanie blankietu z tekstem modlitwy za kapłana. Najprościej można je otrzymać na dwa sposoby:
samodzielnie wydrukować: apostolatmargaretka.pl/blankiet
zamówić telefonicznie lub mailowo (wysyłka pocztą na teren całej Polski)
Zadania osoby tworzącej Margaretkę:
Znalezienie 7 osób chętnych do utworzenia Margaretki
Skontaktowanie się z wybranym księdzem
Wysłanie zgłoszenia Margaretki na adres: opiekun[MAŁPA]apostolatmargaretka.pl
Podtrzymywanie jedności między grupą modlących się osób
Pamięć o składaniu życzeń kapłanowi (z okazji imienin, święceń itp.)
Wręczenie Margaretki kapłanowi
Grupa 7 osób tworząca Margaretkę winna skontaktować się z kapłanem i wspólnie ustalić formę jej wręczenia. Można uczynić to w formie uroczystej lub zwyczajnie rozpocząć modlitwę ofiarowując kapłanowi wypełniony blankiet. Przyjęciu Margaretki warto nadać uroczystą formę, ponieważ wydarzenie to integruje i mobilizuje grupę do gorliwej modlitwy, jest też świadectwem dla wielu osób. Ponadto jest wyrazem wdzięczności ze strony kapłana wobec modlących się za niego osób.
Każdy dzień jest dobry, aby złożyć przyrzeczenie (jubileusz, imieniny, pielgrzymka, odpust). Jeśli to możliwe, grupa siedmiu osób uczestniczy we Mszy świętej i po kazaniu lub Komunii św., w wolności serca i w stanie łaski uświęcającej, składa przyrzeczenie (na głos lub cicho w sercu, razem lub osobno). Optymalną sytuacją jest, gdy kapłan sprawuje w intencji nowopowstałej Margaretki Mszę św., podczas której przyjmuje przyrzeczenie modlitwy. Można posłużyć się formą:
Jako członek Apostolatu Margaretka, przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie, uroczyście przyrzekam modlić się w intencji ks. (imię), w wybranym dniu tygodnia do końca jego życia. Tak mi dopomóż Boże w Trójcy Jedyny, Maryjo Matko Kościoła i wszyscy święci. Amen.
Uwagi szczegółowe:
Ta sama osoba może należeć do kilku Margaretek, np. siedmiu kapłanów – każdy na jeden dzień tygodnia.
Wraz ze śmiercią księdza rozpada się Margaretka. Według Louise Ward jest podobnie jak w przyrodzie, gdy znika serce kwiatu, płatki spadają na ziemię i nie ma już Margaretki. Jeśli ktoś pragnie dalej się modlić, to bardzo dobrze, jednak czyni to nie na zasadzie obowiązku, lecz dobrowolności.
Jeżeli ktoś umiera wcześniej niż dany kapłan, to nie ma obowiązku zastępowania go inną osobą, wierzymy przecież w tajemnicę świętych obcowania, jednakże można to uczynić.
Powyższe informacje pochodzą ze strony Apostolatu Margaretka.
▲ do góry