Dożynki: Strona 1 | 2023 | 2022 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | Wcześniej

• Dożynki

Dożynki Parafialne 2016 - Prawno

W 2016 roku Dożynki Parafialne przeżywaliśmy 28 sierpnia. Przygotowali je mieszkańcy Pocześla i Dębniaka. Dożynki rozpoczęła Masza św. o godz. 9.00, podczas której dziękowaliśmy Bogu za wszelkie dobro udzielone nam, mieszkańcom polskiej wsi. Prosiliśmy naszego Stwórcę, aby nam błogosławił w codziennej pracy. Po Mszy św. przed kościołem dzieliliśmy się chlebem i cieszyli z tego co nam przygotowali wierni z Dębniaka i Pocześla. Poniżej jest zamieszczona homilia, którą wygłosił ks. proboszcz podczas Parafialnych Dożynek.

Homilia.

Drodzy parafianie, rolnicy i sadownicy, mieszkańcy polskiej wsi!

Po raz kolejny zatrzymujemy się na drodze naszego życia w tym cudownym miejscu, którym jest nasz kościół parafialny. Cudownym, bo tu jest Bóg! Choć swoimi zmysłami nie możemy Go dostrzec, tak jak nie możemy zobaczyć tlenu w powietrzu, to jednak dzięki Niemu jesteśmy, żyjemy i od Niego otrzymaliśmy wszelkie dobro.

Dziś przyszliśmy do Niego z wieńcami dożynkowymi będącymi wyrazem wdzięczności za tegoroczne plony, które już zebraliśmy i jeszcze zbierzemy. Stajemy przed Bogiem, aby przeprosić Go za nasze złe postępowanie, podziękować za wszelkie otrzymane dobro i prosić o Jego błogosławieństwo na codzienny trud zmagania się z rzeczywistością czasów, w których żyjemy.

Czynimy to w refleksji pamiętając, że pola, sady, lasy, łąki i ogrody, nasze domy i wszystko co posiadamy jest w rzeczywistości dzierżawą, którą wcześniej czy później trzeba będzie zwrócić prawowitemu właścicielowi, którym jest Bóg. Myślimy o tym rozważając kres ludzkiego życia. Wiemy, że nic z tego nad czym człowiek pracował na ziemi nie zabierze ze sobą. Jedynym jego prawdziwym majątkiem, który pójdzie za nim na drugi świat jest okazywana miłość swemu Stwórcy i postępowanie według Jego woli.

Chrystus uczy nas dzisiaj, abyśmy to czynili w pokorze, bez żadnego wywyższania się. Bóg nas w stosownej chwili wywyższy.

Kochani mieszkańcy wsi!

Pracując na polu, pracujcie też na polu swojej duszy. Wyrywajcie z niej chwasty grzechu i niszczcie wszelkiego rodzaju szkodniki, którymi są szatańskie podszepty tego świata. Niech ziarno słowa Bożego znajdzie w waszych sercach urodzajną glebę i niech wyda w waszym życiu obfite plony.

Starajcie się zawsze i wszędzie myśleć o Bogu!

Mieszkańcom Pocześla i Dębniaka dziękujemy za przygotowanie i udział w tegorocznych Parafialnych Dożynkach.

Dożynki Gminne 2016 - Józefów nad Wisłą

Dożynki Gminne odbyły się 4 września w Józefowie nad Wisłą. Rozpoczęły się o godz. 14.00 Mszą św. dziękczynną za tegoroczne zbiory.