św. Anny w Prawnie

  • Historia

  • Absolwenci 1984

  • Nauczyciele

  • Wydarzenia

  • O stronie

Historia Szkoły w Prawnie

To bardzo boli, gdy w Polsce zamyka się polskie Szkoły!

Powszechny rozwój szkolnictwa w Polsce pojawił się w tzw. "Złotym Wieku", kiedy to już, co trzecia parafia posiadała szkołę parafialną, a to stawiało nas w czołówce ówczesnej Europy. Znane zapiski o szkole w Prawnie mówią, że pierwsza szkoła powstała przy parafii na początku XVII wieku. Więcej…

Absolwenci Szkoły Podstawowej w Prawnie - 1984

2/4 ✶ Szkoła w Prawnie.
3/4 ✶ Szkoła w Prawnie.
4/4 ✶ Szkoła w Prawnie.

  • image
  • image
  • image
  • image

W dniu 11 sierpnia 2018 roku w kościele parafialnym i budynku szkolnym odbyło się spotkanie absolwentów Szkoły Podstawowej w Prawnie z roku 1984. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 16.00 w intencji ”Za absolwentów Szkoły Podstawowej w Prawnie w ich 34 rocznicę zakończenia szkoły”. Po Mszy św. na ekranie były wyświetlane historyczne zdjęcia ze Szkoły i wzruszające wspomnienia byłych uczniów Szkoły w Prawnie. Następnie udaliśmy się do budynku szkoły na uroczystą kolację i dalszą część spotkania po latach. Na koniec zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.

Nauczyciele. Rok szkolny 2012-2013

Dyrektor szkoły

1. mgr Elżbieta Tłuścik – nauczanie zintegrowane

Grono pedagogiczne

2. mgr Ewa Jabłońska – nauczanie zintegrowane

3. mgr Aldona Puk – nauczanie początkowe

4. mgr Barbara Jodłowska – język polski

5. mgr Agnieszka Koza – język angielski, wychowanie do życia w rodzinie

6. mgr Katarzyna Świątkowska – matematyka, informatyka

7. mgr Anna Wilczyńska – przyroda, technika, plastyka

8. mgr Katarzyna Śliwka – historia

9. mgr Agnieszka Wojtaszek – wychowanie fizyczne

10. ks. mgr Wiesław Podlodowski – religia

Więcej o nauczycielach…

Bieżąca zakładka zawiera tylko niektóre wpisy zaczerpnięte z kroniki parafialnej,
z rozdziału poświęconego Szkole Podstawowej w Prawnie.

Spotkanie opłatkowe

21 grudnia 2012. W naszej szkole miało miejsce spotkanie opłatkowe dla nauczycieli i pracowników szkoły. Wcześniej dzieci w przygotowanej inscenizacji przedstawiły historię narodzenia Jezusa. Wykonana przez dzieci dekoracja, ich stroje i śpiew kolęd wprowadziły nas w zbliżający się okres Bożego Narodzenia. Nad całością jak zawsze czuwała pani Anna Wilczyńska, której jesteśmy bardzo wdzięczni za coroczne przygotowywanie Jasełek. Nad oprawą muzyczną czuwał nasz organista, pan Kazimierz Jodłowski. Życzenia świąteczne złożyła pani dyrektor Elżbieta Tłuścik i tutejszy ksiądz proboszcz. Na koniec dzieci otrzymały słodki poczęstunek, a nauczyciele, pracownicy szkoły i przedstawiciele rodziców pozostali na swoje spotkanie opłatkowe. Tego roku szczególnie bliska stała się nam kolęda „Nie było miejsca dla Ciebie”.

Zapraszamy na otwarte dni naszej Szkoły

23 marca 2012. W poniedziałek 2 kwietnia 2012 o godz. 10.00 rozpoczną się otwarte drzwi naszej Szkoły w Prawnie. W programie: Misterium Wielkanocne, zabawy dla dzieci, zwiedzanie szkoły, poczęstunek, możliwość zapisu dziecka do Szkoły. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców i gości. Dyrekcja Szkoły i Grono Pedagogiczne.

1/2. 22-12-2011. Szkoła Podstawowa w Prawnie. Jasełka na Boże Narodzenie.

Jasełka na Boże Narodzenie

6 stycznia 2012. W czwartek 22 grudnia 2011 w Szkole Podstawowej w Prawnie odbyło się spotkania opłatkowe dla uczniów, ich nauczycieli i wszystkich pozostałych pracowników szkoły. Dzieci pod kierunkiem naszej nauczycielki, pani Anny Wilczyńskiej przygotowały jasełka na Boże Narodzenie. Jasełka zostały również wystawione w naszym kościele w uroczystość Objawienia Pańskiego. Przedstawienie jak zawsze było piękne. Dzieciom i pani Annie Wilczyńskiej, która każdego roku przygotowuje z dziećmi inscenizację bożonarodzeniową, z serca dziękujemy.

2/2. 28.10.2011. Nasza uczennica z VI klasy Dagmara Dębiec i nagroda dla szkoły - tablica interaktywna z konkursowym rysunkiem.

Dagmara wygrała dla naszej szkoły tablicę interaktywną

28 października 2011. Nasza uczennica z VI klasy Dagmara Dębiec wygrała konkurs plastyczny organizowany przez lubelski Urząd Marszałkowski. Nagrodą jest tablica interaktywna dla naszej szkoły w Prawnie. Dziękujemy!

Konkurs "RPO zmienia przyszłość - namaluj swój świat" został zorganizowany w ramach działań innowacyjno-promocyjnych prowadzonych przez Departament Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Ich zadaniem było stworzenie dowolną formą plastyczną plakatu prezentującego efekty wykorzystania środków unijnych z RPO.

W konkursie tym wzięły udział szkoły podstawowe z 40 gmin województwa lubelskiego. Wśród nich była gmina Józefów nad Wisłą i Szkoła Podstawowa w Prawnie do której uśmiechnęło się szczęście. Dzięki talentowi plastycznemu Dagmary (i dobrej nauczycielce plastyki - pani mgr Annie Wilczyńskiej) nasza szkoła wzbogaciła się w nowy sprzęt.

Dagmara Dębiec namalowała jak wyobraża sobie swoją okolicę za kilkadziesiąt lat. O swojej pracy powiedziała: Namalowałam przyszłość mojej okolicy w której wyobraziłam sobie, że będzie ogród zoologiczny. Inspiracją dla mnie była niedawna wizyta w warszawskim ogrodzie zoologicznym. A poza tym bardzo lubię zwierzęta. Praca Dagmary, laureatki konkursu plastycznego, została wyróżniona i znalazła się w folderze zwycięskich prac.

Elżbieta Tłuścik, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Prawnie: Tablica interaktywna uatrakcyjnia nam zajęcia na każdym etapie kształcenia. Praca z tablicą z pewnością wpłynie na skuteczność kształcenia i efektywność zajęć lekcyjnych, w których uczniowie bardzo chętnie chcą partycypować.

Nauczycielom i uczniom naszej szkoły życzymy owocnej pracy.

00/11. Prawno, 21-06-2011. Ślubowanie.

Strona Szkoły

Bierząca strona Szkoły Podstawowej w Prawnie przedstawia niektóre wydarzenia związane ze Szkołą, aby w ten sposób dla wielu odnowić w pamięci, a innym przybliżyć to miejsce i Szkołę, która służyła i służy, aby uczyć i wychowywać. Szkoła w Prawnie od początku była mocno związana z Kościołem i tutejszą parafią. Pamiętajmy, że już czterysta lat temu tutejszy ks. proboszcz organizował Szkołę w Prawnie. Potem były zabory, ale Kościół mimo wielkich przeszkód nie zrezygnował z edukacji. Kiedy w 1918 roku przyszła wolność, ksiądz był w szkole i razem z nauczycielami przekazując wiedzę uczył dzieci miłości do Ojczyzny i odwiecznej Prawdy, którą jest Bóg. Dopiero po II wojnie światowej, w czasach terroru komunistycznego, kiedy to chciano wychowywać dzieci bez Boga i Kościoła (mistyczka Maria Waltorta mówi - jak dzikie zwierzęta), władza państwowa wbrew woli rodziców i nauczycieli usunęła kapłanów ze szkół. Jednak większość nauczycieli, a głównie rodzice doskonale rozumieli, że dzieci muszą być wychowywane w duchu przykazań Bożych i Kościoła. Rozumieli, że dziecko musi mieć kontakt z księdzem, dlatego spotkania z księdzem i lekcje religii organizowano poza szkołami w punktach katechetycznych. A potem w latach dziewięćdziesiątych nagle katecheza wróciła do szkół i… Jest dzisiaj, jest cywilizacja śmierci i są tajemne siły zła, które wykorzystując najnowsze technologie medialne, na nowo chcą odciąć człowieka od korzeni, z których wyrasta i wychować go bez Boga, Kościoła i miłości do Ojczyzny, do tej jedynej, której na imię jest Polska! Pamiętajmy, że Bóg jest! Nic się nie zmieniło. To On jest Panem wszechświata i od Niego zależy wszystko! Nie zapomnijmy też, że tu na ziemi tylko przez chwilę jesteśmy w przedsionka nieba w gościnie u Boga. Prawdziwa nasza Ojczyzna jest w niebie, a może nas do niego zaprowadzić miłość, prawda i wiara, których mamy uczyć się w domu, w szkole i w Kościele.

Cieszę się dziećmi, z którymi mam przyjemność spotykać się w naszej Szkole i uczyć ich. Dzieci, ich rodziców i nauczycieli zawierzam Bogu.

ks. Wiesław Podlodowski
Prawno, 30 września 2011 r.

Strona domowa Szkoły Podstawowej w Prawnie. Zobacz...